İklim felaketlerinin yol açtığı zararlar her geçen yıl artıyor

Birleşmiş Milletler Afet Riskinin Azaltılması Ofisi (UNISDR) tarafından yayınlanan verilere göre, dünya üzerinde son 20 yılda yaşanan iklimsel felaketlerin maliyeti en az 1,9 trilyon euroyu buluyor. Bu ise önceki 20 yıla oranla iki kattan daha fazla bir zarar anlamına geliyor.

Rapora göre, 1978-1997 yılları arasında iklim kaynaklı doğal afetlerin sayısı yıllık ortalama 165 iken, 1998-2017 yılları arasında bu sayı 329’a yükseldi. Son 20 yıllık süreçte doğal afetlerde 1,3 milyon kişi yaşamını yitirirken, bu kişilerin yüzde 44’ü iklim kaynaklı afetlerde hayatını kaybetti.

4,4 MİLYAR KİŞİ EVLERİNDEN OLDU

UNISDR raporuna göre, son 20 yıldaki doğal afetler nedeniyle 4,4 milyar kişi ya evlerini ya da işyerini kaybetti. Aynı dönemde on milyonlarca kişi de yaralandı. Bu kişilerin yüzde 94’ü iklim kaynaklı doğal afetlerden etkilendi.

Dünya üzerindeki doğal afetlerden en fazla maddi zarar gören ülke olarak Amerika Birleşik Devletleri (ABD) öne çıkıyor. Ancak bu daha çok ülkedeki emlak fiyatlarının yüksekliğinden kaynaklanırken, özellikle yoksul ülkelerin yaşadığı zararın ekonomilere çok daha büyük zarar verdiğine dikkat çekiliyor.

Gazedda'dan haberdar olmak için takipte kalın...

Gazedda

Gazedda

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır. Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.

Twitter’da takip et

Gazedda Sosyal Medya

SON EKLENENLER

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist