Uncategorizedİklim değişikliği ticaret yollarını değiştiriyor

Kuzey Buz Denizi’nin yakın gelecekte büyük oranda erimesiyle oluşacak alternatif güzergahlar, dünya ticaret dengesinin yeniden şekillenmesine yol açacak.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 20, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Bilim insanları, sıcaklık artışı nedeniyle Kuzey Buz Denizi’nin 2030 yılına kadar büyük oranda eriyebileceğini belirtiyorlar.

Kuzey Buz Denizi’nin erimesi yalnızca çevreyi etkilemeyecek. Öyle ki, buzulların erimesiyle dünya ticaret güzergahının da değişmesi bekleniyor.

Hâlihazırda, Uzak Doğu’dan yola çıkan bir gemi, Avrupa’ya ulaşmak için Süveyş Kanalı’nı kullanıyor. Ancak buzullar eriyince bu rota değişecek.

Gemiler, Süveyş Kanalı yerine Kuzey Buz Denizi üzerinden geçecek. Bu da mesafenin 10 bin kilometre kısalması anlamına geliyor.

Durum böyle olunca, bu güzergahta hakimiyet yarışı kızışıyor. Pastadan pay almak isteyen ülkeler harekete geçiyor.

Kanada, Finlandiya, Norveç ve Danimarka altyapı yatırımlarına başlarken NATO ve Rusya bölgedeki askeri varlığını artırıyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık