AktüelAnalizEkolojiYaşamYorumİklim Değişikliği Hareketi Avrupa’yı yerle bir ediyor

Çeviren: Aycan Akcin Kaynak: Buzzfeednews Genç Kadınların Önderliğinde Devasa İklim Değişikliği Hareketi Avrupa’yı Yerle Bir Ediyor. Ve Sırada Amerika Var… Neredeyse tamamen genç kadınların önderliğinde yürütülen ve dünyanın çeşitli yerlerinde vuku bulan okul grevleri, iklim değişikliği ile ilgili harekete geçmeyi  talep ediyor. Bu yıl şu ana kadar Belçika, Almanya ve İsveç’te (İngiltere’de) on binlerce lise çağındaki öğrenci okulu boykot ederek  iklim değişikliğine karşı protesto gösterileri yaptı.  ABD’de 15 Mart’ta düzenlenmesi planlanan protestoda çalışma yapan Zero...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 17, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Çeviren: Aycan Akcin

Kaynak: Buzzfeednews

Genç Kadınların Önderliğinde Devasa İklim Değişikliği Hareketi Avrupa’yı Yerle Bir Ediyor. Ve Sırada Amerika Var…

Neredeyse tamamen genç kadınların önderliğinde yürütülen ve dünyanın çeşitli yerlerinde vuku bulan okul grevleri, iklim değişikliği ile ilgili harekete geçmeyi  talep ediyor.

Bu yıl şu ana kadar Belçika, Almanya ve İsveç’te (İngiltere’de) on binlerce lise çağındaki öğrenci okulu boykot ederek  iklim değişikliğine karşı protesto gösterileri yaptı. 

ABD’de 15 Mart’ta düzenlenmesi planlanan protestoda çalışma yapan Zero Hour isimli grubun 17 yaşındaki kurucusu ve genel müdürü Jamie Margolin, BuzzFeed Haber’e göre iklim aktivizminin genç kadınlara seslerini duyurmaları için bir şans verdiğini söyledi. 

Grup çalışmaları büyük ölçüde, siyahi kadınlar tarafından yürütülmektedir, ki Margolin buna hiç şaşmamak gerektiğini söylüyor ve ekliyor: “Buna şaşırmamak gerek çünkü nihayetinde iklim değişikliği öncelikle kırılgan ve tehdide açık kişileri alt üst edecek”. 

Dünya Sağlık Örgütü tarafından hazırlanan 2014 tarihli bir raporda, kadınların küresel ısınmanın büyük ihtimalle yol açacağı doğal afet türlerinde zarar görmesinin çok daha yüksek olduğunu belirtildi.

Geçtiğimiz Ekim ayında yayınlanan Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nden çıkan son raporda ülkelerin ısınmayı yalnızca 1.5 derecede tutmayı başarmaları durumda  bile dünyanın yükselen denizler ve mercan resiflerinin ölümü gibi iklim değişikliğinden kaynaklanan ciddi felaketlerin yaşanacağını söyledi. Raporda ayrıca ülkelerin önceden kararlaştırdıklarından daha hızlı hareket etmeleri gerekliliği de yer alıyor.

Bu, özellikle en büyük sera gazı yayıcılarından olan ABD için, ki gerçekte emisyonlarını azaltmak yerine arttırmaktadır,  basitçe imkansız gibi görünüyor. Başkan Donald Trump, birçok iklim yönergesini ve politikasını geri aldı ve ABD’yi Paris anlaşmasından geri çekmeye ant içmiş durumdadır.

“Politik oyunlarınız çok eğlenceli falan ama geleceğimizle oynuyorsunuz”

Belçika’daki hareketin başını çekenlerden olan 17 yaşındaki Anuna De Wever, “yetişkinlerin lise öğrencileri tarafından tüm yaşamlarını şekillendirecek kararlar aldıklarının hatırlatılması gerekliliği şok edici”.

BuzzFeed Haber’e verdiği konuşmasında De Wever ayrıca, “Politik oyunlarınız çok eğlenceli falan ama geleceğimizle oynuyorsunuz” dedi. Protestoların, şimdi beşinci haftasında olduğunu söyleyen De Wever, Belçika’nın dört bir yanındaki şehirlerde onbinlerce katılımcının, “oy vermekten daha iyi” ses getirdiğini söylüyor. 

De Wever’in annesi verdiği demeçte protestoların büyük ses getirdiğini ve çevrimiçi alanlarda ölüm tehditleri aldıklarını söyledi ve şu anda bu kişilerin polis tarafından araştırıldıklarını ekledi. Belçika’nın Çevre Bakanlarından Joke Schauvliege, protestoların “kendiliğinden meydana gelen çevreci dayanışma eylemleri olmayıp” ülkenin istihbarat servisi tarafından  kurgulandığını iddia etti. Schauvliege daha sonra, güvenlik hizmetlerinin kendisine böyle bir şey söylemediğini inkar etmek durumunda kalarak istifa etti. 

De Wever, BuzzFeed Haber’e iklim değişikliği konusundaki endişelerinin doğrudan cinsiyet savunuculuğundan çıktığını söyledi. Doğum itibarıyla kadın cinsiyete sahip olan De Wever, ilkokulda bir erkekçocuk olarak tanımlandı; şimdilerde ise biyolojik cinsiyetten bağımsız olarak kadın ve erkeğin bir karışımı olarak görmektedir. Bu deneyim, yaşça büyük kişilerin dünya akkındaki sıklıkla değişmez olarak kabul ettikleri basit sanıları sorgulamasına neden oldu. 

İklim konusunda erkekler karar veriyor

İklim konusunda karar vericiler ezici bir biçimde erkeklerden oluşuyor. BM geçtiğimiz yıl Polonya iklimi müzakerelerinde cinsiyete yeni bir odaklanmaya başladığında, elde edebildikleri en iyi şey, anlaşmaya katılan çalışma gruplarının “yarısından fazlasının”  yani en az %38inin kadın temsiline sahip olması” oldu.

Alman çevre aktivisti 25 yaşındaki Nike Mahlhaus, “Erkeklerin neyin radikal neyin makul olduğunu, neyin uygun olup neyin delilik olduğunu ve neye saygı duymamız gerekip neye gerekmediğini belirleme gücüne sahip olduğunu farketmek acı veriyor” dedi.

Pek çok yerde, bu genç kadınların protestoları düpedüz hor görüldü. Bunun en çirkin örneklerinden biri Avusturalya Kaynaklar Bakanı Matt Canavan’dan geldi: “Protestolara katılarak öğreneceğiniz en iyi şey işsizlik maaşı kuyruğunda sıraya girmek olur”.

Çevreci eylemlere olan kocaman ilgi ve büyük katılımcı sayısına rağmen yaşı büyük kişilerin farklı konularda yaptıkları ve çok daha küçük ölçekli protestolar medya tarafından çok daha fazla ilgi görmektedir. 

İngilizce Kaynak:

A Huge Climate Change Movement Led By Teenage Girls Is Sweeping Europe. And It’s Coming To The US Next.

LONDON – A huge student protest movement led almost exclusively by teenage girls and young women is sweeping Europe, and it’s on the brink of breaking through in the US. So far this year, tens of thousands of high school-age students in Belgium, Germany, and Sweden have boycotted class and protested against climate change.

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık