AktüelEkonomi PolitikPolitikaİkinci Balkan Sendikal Forumu Selanik’te Yapıldı

İkinci Balkan Sendikal Forumu, 16 Şubat’ta Yunanistan’ın Selanik kentinde tüm Yunanistan meşrubat-içecek çalışanları Federasyonu (POEEP) ile Dünya Sendikalar Federasyonunun evsahipliği ve işbirliğinde gerçekleşti. Arnavutluk, Bulgaristan, Kıbrıs, Yunanistan, Romanya, Sırbistan ve Türkiye’den 17 sendika ve Federasyonun katıldığı Forum’da Balkan ülkelerindeki işçilerin karşılaştığı sorunlar ve bölgedeki sendikal hareketin genel durumu tartışıldı. Forumun ana amacı, sendikalar arasında işbirliğini ve dayanışmayı artırmak, demokratik ve kardeşce sendikalar arasında var olabilecek farklı görüşlere saygı göstererek, Balkan ülkelerindeki işçilerin ve Balkan halklarının...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 20, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

İkinci Balkan Sendikal Forumu, 16 Şubat’ta Yunanistan’ın Selanik kentinde tüm Yunanistan meşrubat-içecek çalışanları Federasyonu (POEEP) ile Dünya Sendikalar Federasyonunun evsahipliği ve işbirliğinde gerçekleşti.

Arnavutluk, Bulgaristan, Kıbrıs, Yunanistan, Romanya, Sırbistan ve Türkiye’den 17 sendika ve Federasyonun katıldığı Forum’da Balkan ülkelerindeki işçilerin karşılaştığı sorunlar ve bölgedeki sendikal hareketin genel durumu tartışıldı.

Forumun ana amacı, sendikalar arasında işbirliğini ve dayanışmayı artırmak, demokratik ve kardeşce sendikalar arasında var olabilecek farklı görüşlere saygı göstererek, Balkan ülkelerindeki işçilerin ve Balkan halklarının ortak mücadele ruhunu yaşatmak ve mücadele deneyimlerini paylaşmak olarak belirlendi.

Aynı zamanda Balkanlarda yaşayan halkların birçok benzerlikleri olduğu, geleneklerin, tarihin, kültürün ortak yönlerinin çok fazla olduğu ama aynı zamanda komşu olduğumuzu ve komşularımızla barışcıl bir şekilde bir arada yaşamayı savunmanın önemine vurgu yapıldı.

1 Balkan Sendikalar Foumuna Kıbrıs’tan DEV-İŞ Başkanı Hasan Felek ile Genel Sekreter Koral Aşam, KTAMS Başkanı Güven Bengihan ile Gökhan Tozan, KTOEÖS’dan Vedat Tek ile PEO Sendikasından Charalombas Pratsis katıldı.

Foruma katılan Kıbrıs delegasyonu örgütleri adına, birer konuşma yaparak, ülkemizdeki ekonomik, sosyal, sendikal ve Kıbrıs sorunu hakkında görüşlerini belirterek Birleşik Federal Kıbrıs temelinde acil çözüm ihtiyacına vurgu yaptılar.

Balkan Sendikalar Forumu 8-9 Nisan 2016 tarihinde yapılan I. Forumun çabası ve devamı olarak değerlendirildi.

Son olarak 5 kıtada 96 ülkede 126 milyon üyesi bulunan Dünya Sendikalar Federasyonu Genel sekreteri G. Mavrikos Forumda kapanış konuşmasını gerçekleştirdi.

Mavrikos, sendikaların, bölgelerinde halklar arasında barışı koruma mücadelesinin ön saflarında olması gerektiğini, komşu ülkelerin işçileri arasında işbirliği ve dayanışmanın artırılmasına, çok uluslu şirketlerin sömürüsüne karşı işçileri birlikte mücadele etmeye çağırdı. Balkan ülkelerindeki bazı grubların ve hükümetlerin kasıtlı olarak halklar arasında milliyetciliği ve nefreti körüklediğini, bu hükümet ve grubların emperyalist merkezlerin (ABD, AB, Rusya) desteğini alarak, kendi ülkelerindeki sermayenin ekonomik çıkarlarına hizmet ettiklerine vurgu yaptı.

Venezuella halkına da dayanışma belirten forum, Amerika’ya Venezuella’dan ellerini çek çağrısı yaptı. Forum kapanış bildirgesinin tartışılmaya açılmasıyla sonlandı.

DEV-İŞ BASIN BÜROSU

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık