Temasİki Toplumlu Yarışmada Projeleri Kazanan Gruplar Belli Oldu

Kıbrıs Junior Achievement tarafından geçtiğimiz hafta Kıbrıs Üniversitesi’nde organize edilen 3. Topluluklararası Yenilik Yarışması’nda 90`dan fazla öğrenci yer aldı. Yapılan basın açıklamasında, yarışmanın hedefinin, öğrencilerin girişimcilik ruhunu uyandırmak ve iş gücü piyasasında yüksek bir talebe sahip girişimcilik ve yenilikçilik becerilerini geliştirmek olduğu belirtildi. Bu yılki yarışmaya, Kıbrıs`taki özel okullarda eğitim gören, 15 ile 18 yaş arası 93 Kıbrısltürk ve Kıbrıslırum öğrenci katıldı. 4-5 kişilik gruplarda öğrenciler kendilerine aynı gün verilen bir iş sorununa çözüm bulmaya...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 9, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Junior Achievement tarafından geçtiğimiz hafta Kıbrıs Üniversitesi’nde organize edilen 3. Topluluklararası Yenilik Yarışması’nda 90`dan fazla öğrenci yer aldı.

Yapılan basın açıklamasında, yarışmanın hedefinin, öğrencilerin girişimcilik ruhunu uyandırmak ve iş gücü piyasasında yüksek bir talebe sahip girişimcilik ve yenilikçilik becerilerini geliştirmek olduğu belirtildi.

Bu yılki yarışmaya, Kıbrıs`taki özel okullarda eğitim gören, 15 ile 18 yaş arası 93 Kıbrısltürk ve Kıbrıslırum öğrenci katıldı. 4-5 kişilik gruplarda öğrenciler kendilerine aynı gün verilen bir iş sorununa çözüm bulmaya çalıştılar.

Sosyal girişimcilik odaklı olan sorun, öğrencilerden, Kıbrıs`ta belli bir sosyal sorunu göğüsleyebilecek ve toplum üzerinde olumlu sonuçları olacak yeni bir ürün, bir hizmet ya da bir çözüm önermelerini istiyordu.

Öğrenciler kısıtlı bir zaman dilimi içinde, daha önceden tanımadıkları diğer öğrencilerle işbirliği içinde, Kıbrıs`ta uygulamaya konabilecek yenilikçi bir çözüm bulmak zorundaydılar. Günün sonunda, tüm gruplar önerilerini, (ürün/hizmet/yenilik) özel bir uzmanlar komitesine sundular. Bunu izleyen süreçte, hakimlerin sunum ve soruları İngilizce oldu.

Kazanan grup, gelecek yaz, Uluslararası öğrenci mesleki gelişim programına katılacak. İkinci ve üçüncü gelen gruplar ise Cyta`dan çeşitli hediyeler kazandılar.

1. ödül: “BioHome” – Küçük ya da büyük bir evin ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar, günde 3-5 saat kW elektrik enerjisi üretebilen ve küçük, düşük maliyetli rüzgar türbini. Grupta yer alanlar: Deren Demillier (GAU American Future College), Koray Alper İbrahim (English School of Kerynia), Maria Michaelidou (GC School of Careers Nicosia), Efran Mohseni, (Pascal English School Limassol).

2. ödül: “www.LGBTCyprus.org” – Kıbrıs`ta farklı cinsiyetten insanların sosyal eşitlik, bilgilendirme ve teşvik adilmasi amaçlı, web sitesi şeklinde kar amacı gütmeyen bir hareket. Grupta yer alanlar: Esra Cinar (TED Northern Cyprus College), Anatoli Pashias (IMS Private School Limassol), Lucas Phanis (English School Nicosia), Daniel Tolga Todd (English School Kyrenia), Selin Tursun (Eastern Mediterranean Doğa College).

3. ödül: “Catalytic Converter Improvement Motor” – Zehirli gazlar ve kirleticileri daha az toksik kimyasal maddeler ve egzoz gazına dönüştüren ve redox reaksiyonu kolaylaştıran bir kontrol cihazı. Grupta yer alanlar: Georgia Demetriou (GC School of Careers Nicosia), Panos Gialouridis (Pascal English School Limassol) Esma Asena Goker (English School Kyrenia), Berkay Neval Nuri (English School Nicosia).

kha

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık