AktüelKıbrıs SorunuTemasİki Toplumlu Eğitim Programı “IMAGINE” Devam Edecek

Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 3, 2018
Djumba Hotel & Cafe

Eğitim ile ilgili İki Toplumlu Komite’nin Kıbrıslırum Başkanı Mihalinos Zembylas, ırkçılık karşıtlığını cesaretlendiren ve barış kültürünü teşvik eden her iki toplumdan öğrencilerin katıldığı “IMAGİNE” isimli eğitim programı çerçevesinde 2018-2019 yılında daha fazla etkinliklerin ve temasların yer alacağını söyledi.

Kıbrıs Haber Ajansı’na açıklamada bulunan Zembylas, programla ilgili ilk görüşmelerin kasım ayı başında yer alacağını ifade etti ve 2018-2019 yılında arzu eden öğrencilere görüşmeler ve etkinliklere katılmaya fırsatı verileceğini belirtti.

Yetkili, ayrıca bu yıl isteyen eğitimcilerin de bir dizi seminer; tek toplumlu veya iki toplumlu seminerlere katılabileceğini söyledi.

İki toplumlu teknik komitenin himayesinde, Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği (AHDR) ile Dayanışma Evi tarafından uygulanan ve Kıbrıs’ta BM Barış Gücü’nün (UNFICYP), desteğiyle yürütülen ve her iki toplumdan öğrencilerin katıldığı “IMAGİNE” isimli eğitim programıçevesinde insan hakları ve ırkçılık karşıtı ile ilgili eylemler yer alıyor. Program her iki tarafın müzakerecisi tarafından onaylanan bir programdır.

Çalışmalar, ara bölgede bulunan Ledra Palas otelinde yer alıyor ve karşılıklı anlayış ve saygıyı teşvik etmek hedefiyle her eyleme 25 Kıbrıslırum ve 25 Kıbrıslıtürk öğrenci katılabiliyor.

2017-2018 döneminde söz konusu programa yaklaşık iki bin öğrenci ve 200 eğitimci katıldı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır. Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır. Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır. Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©