AktüelTemasİki Toplumlu Barış İnisiyatifi Yürüyüş Düzenliyor

Yüze yakın Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum sivil toplum örgütünün destek verdiği İki Toplumlu Barış İnisiyatifi-Birleşik Kıbrıs, Cenevre’de yer alacak görüşmelerde liderlerden çözüme ulaşmak hedefiyle gerekli tüm adımları atmaları talebini dile getirmek için 14 Aralık Çarşamba günü yürüyüş düzenliyor. TAK’ın haberinde planlanan eyleme göre, Lefkoşa’nın kuzeyinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde saat 17.00’de toplanılacak, inisiyatifin taleplerini iletmek için Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı ile görüşme talep edilecek, ardından Ledra Palace geçiş kapısından geçilerek Lefkoşa’nın güneyinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na gidilecek....
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 12, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Yüze yakın Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum sivil toplum örgütünün destek verdiği İki Toplumlu Barış İnisiyatifi-Birleşik Kıbrıs, Cenevre’de yer alacak görüşmelerde liderlerden çözüme ulaşmak hedefiyle gerekli tüm adımları atmaları talebini dile getirmek için 14 Aralık Çarşamba günü yürüyüş düzenliyor.

TAK’ın haberinde planlanan eyleme göre, Lefkoşa’nın kuzeyinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde saat 17.00’de toplanılacak, inisiyatifin taleplerini iletmek için Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı ile görüşme talep edilecek, ardından Ledra Palace geçiş kapısından geçilerek Lefkoşa’nın güneyinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na gidilecek. Solomou Çember’inden otobüs hareket edecek.

İki Toplumlu Barış İnisiyatifi-Birleşik Kıbrıs altında oluşturulan Çözüm ve Birleşme için İki Toplumlu Yürüyüş Düzenleme Komitesi tarafından bugün ara bölgedeki Dayanışma Evi’nde basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda Şener Elcil ve Takis Hadjidemetriou konuşma yaptı.

Konuşmasında, inisiyatif olarak adanın birleştirilmesi, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların ortak hareket edebilmesi için uğraş verdiklerini kaydeden Şener Elcil, Kıbrıs müzakerelerinde çok önemli bir noktaya gelindiğini, Ocak’ta Cenevre’de garantör ülkelerin de katılımıyla Kıbrıs müzakereleri çerçevesine yapılacak zirvede Kıbrıs sorununa federalizm temelinde çözüm bulunabilmesi yönündeki çalışmanın son bulmasının söz konusu olduğunu kaydetti.

Elcil, “Bunun başarı ile sonuçlanması talebimizdir. Adanın birleşmesinin getireceği yarar çok büyüktür” dedi.

Çarşamba günkü Yürüyüşün; çözümün, barışın adaya gelmesiyle ilgili seslerini yükseltmek için düzenleneceğini kaydeden Elcil, eylemin her iki topluma da açık olduğunu belirtti.

“KARAR VERMESİ GEREKEN GARANTÖRLERDİR”

İnisiyatifin temel ilkesinin; iki bölgeli, iki toplumlu, siyasi eşitliğine dayalı, tek egemenlik, tek vatandaşlık, tek uluslararası temsiliyet temelinde bir birleşik Kıbrıs’a ulaşmak olduğunu kaydeden Elcil, bu çerçevedeki müzakerelerde çok önemli adımlar atıldığını, ancak garantörlerin de sorumlulukları bulunduğunu söyledi.

Elcil “Onların da (Ocak’ta Cenevre’de yer alacak) bu toplantıda karar vermesi lazım, istiyorlar mı istemiyorlar mı? Kıbrıslılar çözüm noktasında kararlıdır, burada karar vermesi gereken garantörlerdir” dedi.

HADJİDEMETRİOU

Takis Hadjidemetriou da konuşmasında, Akıncı ile Anastasiadis’in adadaki halkları temsil ettiğini ve başka birileri için değil, adadaki halkların kaderi için görüşmeleri sürdürmekte olduğunu söyledi.

Hadjidemetriou, “Akıncı ile Anastasiadis’in, Kıbrıs’ın kaderinden, tüm Kıbrıs halkının geleceğinden sorumlu oldukları, cesaret ve kararlılıkla sorumluluklarını üstlenmeleri gerektiği ve tüm gücümüzle yanlarında olduğumuz mesajını vermek istiyoruz” dedi.

Çözüm sürecinde inisiyatifin duruşunun sorulması üzerine Hadjidemetriou, Akıncı ve Anastasiadis’in “üçüncü ülkelerin müdahalede bulunacağı her türlü engeli aşarak, Kıbrıs halkına hizmet edecek bir çözüm bulmak için ortak olarak çalışmaları gerektiğini” kaydetti.

ORTAK BİLDİRİ

Basın toplantısında dağıtılan ortak bildiride ise, Akıncı ve Anastasiadis’in çözüm için gösterdiği bağlılık, adanmışlık ve yoğun çabanın takdir edildiği kaydedildi ve karşılaşılan zorluklara yaratıcı çözümler bulmalarının beklendiği belirtildi.

“Kıbrıs’ta ve bölgede hakim olan koşullar, bir çözüm bulabilmek için olumlu bir konjonktür oluşturmaktadır. Böylesi bir gelişme, Kıbrıs ekonomisini yeniden canlandıracak ve Kıbrıs’ın bölgede istikrarın ve işbirliğinin temel direği olmasını sağlayacaktır” ifadeleri kullanılan ortak bildiride,liderlerin Cenevre’deki görüşmeye kadar çabalarını en üst seviyeye taşımaları çağrısında da bulunuldu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık