koronavirusİki doz CoronaVac’tan altı ay sonra antikorlar önemli ölçüde düşüyor

Çin'de yapılan bir araştırmaya göre, Sinovac firmasının ürettiği ve Kıbrıs'ta da yoğun olarak kullanılan CoronaVac aşısının ikinci dozundan altı ay geçtikten sonra, aşı olanların çoğunda hastalığı önleyecek düzeyde antikor bulunmuyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 28, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Çin‘de yapılan bir laboratuvar çalışması, Sinovac şirketinin koronavirüse karşı geliştirdiği CoronaVac aşısının oluşturduğu antikorların, çoğu kişide ikinci dozdan altı ay sonra önemli ölçüde düştüğünü gösterdi.

CoronaVac,  Kıbrıs’ta aşılama programında kullanılan ilk aşı olmuştu.

18-59 yaş arası sağlıklı yetişkinlerden alınan kan örneklerinin incelendiği araştırma pazar günü yayımlandı. İki ya da dört hafta arayla iki doz aşı uygulanan katılımcılardan sadece sırasıyla yüzde 16,9’u ve yüzde 35,2’si, ikinci dozdan altı ay geçtikten sonra hastalığı önleyecek düzeyde antikora sahip olduğu görüldü.

Bu veriler, her birinde en az 50 kişinin olduğu iki grup katılımcıdan alınan örneklere dayanıyor. Toplam 540 kişiye de ya üçüncü doz aşı ya da boş aşı (plasebo) verildi.

Antikorlarda düşüşün aşının etkinliğini nasıl etkileyeceğinin net olmadığını kaydeden araştırmacılar, bunun nedeni olarak da Covid-19’un neden olduğu hastalığı engellemesi için gereken antikor seviyesini bilim insanlarının kesin olarak henüz bilmemesini gösteriyor. 

İki doz CoronaVac olanlara üçüncü doz

Çalışmada, “Kısa ve orta vadede, daha fazla kişiye CoronaVac aşısının iki dozunun da uygulanması öncelik olmalı” denildi.

Delta varyantına karşı Sinovac’ın ürettiği CoronaVac aşısının koruyuculuğuna dair endişeler nedeniyle, aralarında Kıbrıs’ın da olduğu bazı ülkeler, üçüncü doz aşı uygulamaya başladı.

Endonezya ve Tayland da daha bulaşıcı Delta varyantına karşı koruyuculuğuna dair endişeler nedeniyle iki doz Sinovac aşısı olmuş kişilere sırasıyla Moderna ve Pfizer/BioNTech aşı olma hakkı getirdi.

Çalışmada ayrıca, ikinci dozdan altı ay sonra üçüncü doz Sinovac aşısı yapıldığında, ikinci dozdan dört  hafta sonraki duruma kıyasla bazı katılımcılarda 28 gün sonra 3-5 kat fazla antikor geliştiği gözlemlendi.

Araştırmacılar çalışmanın daha bulaşıcı varyantlara karşı antikorların etkinliğini ölçmediğine ve üçüncü dozdan sonra antikorların ne kadar süreyle devam ettiğini belirlemek için daha fazla çalışma gerektiğine dikkat çekti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık