AktüelKıbrıs Sorunuİki devlet fantezisi patladı!

Türkiye Cumhuriyeti ve Ersin Tatar'ın 'iki devlet' fantezisi sona erdi. AB Komisyonu Başkanı Kıbrıs meselesine ilişkin açıklama yaparak, iki devletli bir çözümü asla kabul etmeyeceklerini ifade etti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 25, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Türkiye Cumhuriyeti ve Ersin Tatar’ın ‘iki devlet’ fantezisi sona erdi. AB Komisyonu Başkanı Kıbrıs meselesine ilişkin açıklama yaparak, iki devletli bir çözümü asla kabul etmeyeceklerini ifade etti.

AB Liderler Zirvesi sonrası Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen açıklamalarda bulundu. Leyen Kıbrıs meselesine ilişkin “AB olarak (Kıbrıs’ta) iki devletli bir çözümü asla kabul etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Von der Leyen, AB Liderler Zirvesi’nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Rusya konusunda oldukça verimli görüşmeler yaptıklarını belirterek “Sınırlayıcı önlemler bakımından çok çeşitli seçenekleri değerlendirdik ve Rus sivil toplumuyla ilişki kurmanın, değerlerimizi ve temel haklarımızı desteklemenin önemine değindik.” dedi.

Kıbrıs meselesi ve TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Temmuz’da kktc’ye düzenlemesi planlanan ziyaretle ilgili bir soruyu yanıtlayan von der Leyen, Erdoğan ile 21 Haziran’da telefon görüşmesi yaptığını söyledi.

Bunun, AB için çok hassas bir konu olduğunu vurgulayan von der Leyen, Erdoğan’ın kktc ziyaretinin nasıl geçtiğini yakından izleyeceklerini dile getirdi.

Von der Leyen, “AB olarak (Kıbrıs’ta) iki devletli bir çözümü asla kabul etmeyeceğiz. Bu mesaj gönderildi. Sayın Cumhurbaşkanı’na bizzat kendim söyledim. Şimdi olumlu bir sinyal gönderme kararı kendisine kalmış durumda.” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık