Aktüelİhale kime kalacak belli değil!

Geçtiğimiz günlerde Kıbrıs'a gelen "teknik heyet"le ilgili tartışmalar sürüyor. Hükümet yetkililerinden her biri topu diğerine atıyor. İhale kime kalacak belli değil...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 15, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Geçtiğimiz günlerde Kıbrıs’a gelen “teknik heyet”le ilgili tartışmalar sürüyor. Hükümet yetkililerinden her biri topu diğerine atıyor. İhale kime kalacak belli değil…

Tatar: İş büyüdü. Şüpheler var

Kıbrıslıtürk idaresinin başı Ersin Tatar, “Biz bu kararı iyi niyetle verdik. Kararın yatırımla alakası var. İş büyüdü. Şüpheler var. Benim de konuyu bilmeye hakkım var. Polis Genel Müdürü ile konuştum, konu istismara neden olduysa araştırılacak.” dedi. Bu insanların halkın içine girmediğini belirten Tatar, “Bu insanlar halkın içine girdiyse, kumar oynadıysa büyük hata vardır. Araştırılacak” dedi.

Özersay: Soru işaretleri benim açımdan ortadan kalkmadı

Özersay, son olayda da turizmle ilgili acil bir ihtiyaç olduğunun aktarılması üzerine izin verildiğini söyledi.

Turizm Bakanlığı’nın, Sağlık Bakanlığı ile istişare ettiğini ve Sağlık Bakanı’nın Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ile diğer ilgililere söz konusu kişilerin “girişlerinde sakınca olmadığına yönelik” bir yazı dağıttığını söyleyen Özersay, yazıdan hareketle, ilgili kişilerin diğer yolcuların çıktığı şekilde karantina merkezinde gitmek üzere ülkeye girdiklerini belirtti.

Özersay, Sağlık Bakanlığı’nın yazısında karantinaya tabii olarak bir gelişin olacağının ortaya konduğunu ve Bakanlar Kurulu’nda konu görüşülürken Lapta Belediyesi’nin bilgisinde olduğunu varsaydıklarını söyledi. Özersay, Lapta Belediye Başkanı’nın bilgisi olmadığını açıklaması üzerine kendisinin belediye başkanını aradığını ve başkanın kendisine bir bilgisi ve görüşmesi olmadığı yönünde bilgi verdiğini kaydetti.

Kudret Özersay, “Soru işaretleri benim açımdan ortadan kalkmadı. Bakanlar Kurulu’nda bize Lapta ile ilgili olduğu söylendi. Teminatı yenilemek üzere gelindiği söylenmedi. Müteahhitler Birliği ile bağlantısı olduğunu bugün öğrendim. Bu soruların ortadan kalkması için Lapta Belediye Başkanının açıklamasını bekliyorum” dedi.

Muhalefetin bu konuyu sorgularken haksız olmadığını ve hükümetin cevap vermesi gerektiğini kaydeden Özersay, Lapta Belediye Başkanının ne diyeceğini önemsediğini söyledi. Özersay, alınan kararın karantinasız giriş kararı olmadığını, gelen kişilerin karantinaya gireceklerinin belirtildiğini kaydetti.

Bu ülkeye merkezi karantinada kalmak üzere gelen binlerce kişinin karantinada kalıp kalmadıkları meselesinin Sağlık Bakanlığı sorumluluğunda olduğunu belirten Özersay, Bakanlar Kurulu’nun bir gün kalınacağının ve karantinaya girileceğinin söylenmesi üzerine bu girişin onaylandığını kaydetti.

Özersay, farklı bir nedenle bu kişilerin ülkeye gelip gelmediğinin araştırılması gerektiğini, yarın Bakanlar Kurulu toplantısında da bu konunun değerlendirileceğini ifade etti.

Pilli: Sorumluluk hükümettedir

Sağlık Bakanı Ali Pilli heyetle ilgili konunun Bakanlar Kurulu’na gelmesiyle bakanlığın “merkezi karantina” şartını ortaya koyduğunu ve bundan taviz verilmediğini kaydetti.

Pilli, “Biz bu sorumluluğu aldık. Eğer bu kişiler dışarıya çıkmışsa, tespit edilirse sorumluluk hükümettedir. Bu araştırılacak. Sağlıkta problem yok. Biz ülkeyi en iyi şekilde koruyoruz” dedi.

Bu kişilerin PCR testi olup olmadığıyla ilgili soru üzerine Sağlık Bakanı Pilli, karantinaya girecek kimseden PCR testi istenmediğini belirtti.

Pilli, “Eğer bu kişiler dışarı çıkacak olsa PCR testlerini yapacaktık. Ülkeden kısa sürede ayrıldılar. Temaslılarını biliyoruz. O karantina otelinde temaslı olanların zaten testlerini 14 gün sonra yapacağız” şeklinde konuştu.

Üstel: Art niyet yok

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, kimsenin art niyeti olmadığını, muteber bir kurumdan istek geldiğini, Müteahhitler Birliği ile Lapta Belediye Başkanı’nın istişare ettiğini ve dünya turizm piyasasında yeri olan bir kişi ile teknik ekibinin Lapta bölgesinde marina yatırımı için inceleme yapma amacıyla ülkeye geldiğini ifade etti.

Üstel, şirketin ihale sürecine dahil olma amacıyla ülkeye geldiğini ve araştırma yaptığını söyledi.
Veriler ışığında Bakanlar Kurulu’na konunun getirildiğini ve izin alındığını dile getiren Üstel, bir iletişim sorunu yaşanmış olabileceğini ancak art niyet bulunmadığını belirtti.

Lapta Belediyesi ile herhangi bir istişare yapmadığını ancak Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer ile iletişimde olduğunu belirten Üstel, projenin bölgeye değer katacağına inandığını söyledi.

Üstel, ilgili şirketin sahibi ve ekibinin yerinde inceleme yaptığını, avukatlara 26’sından sonra ihaleyi alma yetkisi verdiğini ve gelen kişilerin kimseyle temas etmediğini yineledi.

Ünal Üstel, gelen kişilerin testlerinin yapıldığı ve halkla temas etmedikleri bilgisinin kendisine verildiğini belirtti.

Atakan: Sorumluluk bizde değil

Kendi bakanlığına bağlı kurumların uçağa iniş izni verdiğini ancak daha sonra bu kişilerin nereye gittiğiyle ilgili sorumluluğun kendi bakanlığında olmadığını söyleyen Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, Bakanlar Kurulu’nda alınan karar üzerine uçaklara izin verildiğini kaydetti.

Süreç içerisinde yaklaşık 30 özel uçuşa izin verildiğini, çoğunun ambulans uçaklar olduğunu dile getiren Atakan, son olayda, ortaya konan gerekçe çerçevesinde verilen bir izin bulunduğunu, sosyal medyada ise gerekçeye uygun davranılmadığının belirtildiğini, bunun üzerine Turizm Bakanının gerekçeye uygun davranıldığını açıkladığını söyledi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık