AktüelDünyaİdlib’de Türkiye ile Suriye karşı karşıya geldi

Suriye ordusunun Rusya'nın desteğiyle İdlib’e yönelik başlattığı operasyonlar devam ederken Türkiye ile Suriye karşı karşıya geldi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 3, 2020
Muzakere_CDF
LGBT kitapcık

Suriye ordusunun Rusya’nın desteğiyle İdlib’e yönelik başlattığı operasyonlar devam ederken Türkiye ile Suriye karşı karşıya geldi.

Suriye ordusu İdlib’de kritik öneme sahip Serakib’e 3 kilometre kadar yaklaştı.

Türkiye Savunma Bakanlığı, Suriye ordusunun İdlib’de dün gece yaptığı operasyonda Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile Suriye ordusu arasında sıcak temas yaşandığını duyurarak 4 askerin yaşamını yitirdiğini, 1’i ağır 9 askerin de yaralandığını açıkladı. 

Bakanlık, İdlib’de bölgeye takviye olarak gönderilen askerlere, bulunacakları yerler önceden koordine edilmesine rağmen ateş açıldığını ifade etti. TSK’nin de aynı şekilde karşılık verdiği belirtilen SB açıklaması şöyle: 

“İdlip’te çatışmaların önlenmesi maksadıyla bölgeye takviye olarak gönderilen unsurlarımıza, bulunacakları yerler önceden koordine edilmesine rağmen Rejim unsurları tarafından 03 Şubat 2020 tarihinde yapılan yoğun topçu atışı neticesinde, 4 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 1’i ağır 9 silah arkadaşımız yaralanmıştır. Bölgede tespit edilen hedefler derhal ateş destek vasıtalarımızla yoğun şekilde ateş altına alınarak gerekli karşılık verilmiş ve hedefler tahrip edilmiştir. Gelişmeler takip edilmekte ve gerekli tedbirler alınmaktadır.

İdlib’de 4 Türk askerinin öldüğü çatışmaya nasıl gelindi?

İdlib’de eski muhalif bölgelerinden gelenler ve aileleri yerleştiği için nüfus 2018 sonunda 4 milyona yaklaştı.

Türkiye ve Rusya, 17 Eylül 2018 tarihinde, İdlib’de gerginliği azaltma bölgesi kurulması için anlaşmaya varmışlardı

Soçi Mutabakatı kapsamında Türkiye’nin bölgede 12 gözlem noktası bulunuyor.

Şam yönetimi bölgeye yönelik olarak 2019 Kasım ayı başından itibaren saldırılarını yoğunlaştırdı.

Suriye ordusu büyük oranda Ocak ayı sonlarında, stratejik önemdeki M5 karayolunun kontrolünü büyük ölçüde ele geçirdi.

Bölgede yaşayan yüz binlerce kişi, Türkiye sınırına doğru evlerini terk etti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib’teki duruma ilişkin son açıklamasında Rusya’yı da eleştirerek, “İdlib’de bu bombalamaları vesaire durdurdunuz durdurdunuz, durdurmadığınız takdirde bizim artık sabrımız tükeniyor. Bundan sonra ne gerekiyorsa biz de bunu yapacağız” mesajını verdi.

bbc/anf/mezapotamya

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
Music will never ends..