AktüelEkolojiIanos Akdeniz kasırgası, Zakynthos Adası’nı vurdu

Tropik fırtınanın adalar üzerinden başkent Atina'ya ulaşması bekleniyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 21, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Akdeniz‘de nadir olarak görülen, tropik siklon benzeri Akdeniz kasırgası  Ianos, İyon Denizi’nde Yunanistan‘a bağlı Zakynthos Adası‘na ulaştı. Fırtınanın etkisiyle ağaçlar devrildi, adanın farklı noktalarında elektrik kesintileri yaşandı. Adadaki bir mezarlığın duvarının da kısmen yıkıldığı ifade edildi.

Kefalonya Adası’nda da etkili olan fırtına nedeniyle Ulusal Meteoroloji Servisi halkı tehlikelere karşı uyarmak için kırmızı alarm yayınladı. Fırtınanın adalar üzerinden başkent Atina’ya ulaşması bekleniyor.

İklim değişikliği en büyük etmen

İklim değişikliği nedeniyle ısınan deniz suları, yükselerek atmosferde dengesizliğe neden oluyor. Bu nedenle oluşan fırtına, kasırga, hortum benzeri doğal olayların sıklığı da şiddeti de artıyor; lokal şiddetli yağışlarla birlikte can ve mal kayıplarına neden olan sel ve heyelanlar tetikleniyor.

Isınan atmosferin daha çok nem tuttuğuna dikkat çeken iklim uzmanları, atmosferik nemin doğrudan insan kaynaklı iklim değişiklinden kaynaklandığını söylüyor.

Geçtiğimiz son on yılda, rekor kıran şiddetli yağışların sıklığında bir artış söz konusu. Bilim insanları iklim krizinin etkisini artırmasıyla, bu tür doğa dolaylarıyla birlikte bir yandan yağışların bir yandan da kuraklığın daha da şiddetleneceği uyarısını yapıyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık