AktüelPolitikaİade edilen tablolar ile ses ve görüntü kayıtlarının sergisi açıldı

İki Toplumlu Kültür Teknik Komitesi’nin düzenlediği Kıbrıs’ta 1974 öncesi tablolar, ses ve görüntü kayıtlarından oluşan sergi, Ledra Palace Otel’de bu akşam Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı ile Kıbrıslırum lider Nikos Anastasiadis’in katılımıyla açıldı. Liderlerin uzlaştıkları güven artırıcı önlemler çerçevesinde taraflara iade edilen, 1974’ten sonra kuzeyde kalan Kıbrıslırum sanatçıların eserleriyle PIK/RİK arşivlerindeki Kıbrıslırürklere ait 1963 öncesi ses ve görüntü kayıtlarından oluşan sergiye, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Elizabeth Spehar ev sahipliği yapıyor. Sergide, 1974 sonrası kuzeyde...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 3, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

İki Toplumlu Kültür Teknik Komitesi’nin düzenlediği Kıbrıs’ta 1974 öncesi tablolar, ses ve görüntü kayıtlarından oluşan sergi, Ledra Palace Otel’de bu akşam Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı ile Kıbrıslırum lider Nikos Anastasiadis’in katılımıyla açıldı.

Image may contain: 2 people, people standing, suit and shoes, text that says "Technical Committee on Culture IN CULTURE WE TRUST"

Liderlerin uzlaştıkları güven artırıcı önlemler çerçevesinde taraflara iade edilen, 1974’ten sonra kuzeyde kalan Kıbrıslırum sanatçıların eserleriyle PIK/RİK arşivlerindeki Kıbrıslırürklere ait 1963 öncesi ses ve görüntü kayıtlarından oluşan sergiye, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Elizabeth Spehar ev sahipliği yapıyor.

Image may contain: 2 people, people standing and suit, text that says "IN CULTURE WE TRUST"
Image may contain: 8 people, people standing, suit and indoor

Sergide, 1974 sonrası kuzeyde kalan Kıbrıslırumlara ait 219 tablodan restore edilen 60’ı ve Kıbrıs Cumhuriyeti devlet televizyonu PIK/RİK ve radyosunda Kıbrıslıtürklere ait 54 TV ve 22 radyo programı kaydı yer alıyor.

Image may contain: 4 people, suit and indoor
Image may contain: 2 people, people standing and screen

Kıbrıslıtürk toplumunun kültürel, sanatsal, sosyal ve siyasal hayatından kesitler içeren ses ve video arşivleriyle kuzeyde kalan Kıbrıslırum sanatçılara ait 219 tablo, taraflara iade edilmek üzere bir süre önce BM yetkililerine teslim edilmişti.

Ledra Palace Otel’de basına yönelik brifingde, İki Toplumlu Kültür Teknik Komitesi Eş Başkanları Kani Kanol ve Andrulla Vasiliu, BM, UNDP, Avrupa Komisyonu temsilcileri ile serginin küratörleriyle sanatçılar yer aldı. 

Konuşmacılar, sergi aşamasına gelinceye kadarki süreci özetleyerek, duydukları mutluluğu ifade etti.

Komite yetkililerinden alınan bilgiye göre, tabloların restorasyonu yanında ses ve görüntülerin Brüksel’de dijital ortama aktarılması çalışmaları devam ediyor.

Image may contain: 4 people, people standing and suit
Image may contain: 8 people, people standing and suit

Image may contain: 4 people, people standing
Image may contain: 8 people, people standing, suit and indoor
Image may contain: 1 person, standing
Image may contain: 4 people
Image may contain: 13 people, people standing and suit
Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık