AktüelPolitikaHükümetten riskli mülteci adımı

Dışişleri Bakanlığı mültecilerle ilgili adım attı… MHD: Güvensiz yollarsan gelişler artacak Bakanlık’tan yapılan açıklamada özellike Suriye vatandaşlarının savaştan dolayı ülkelerini terk etmek zorunda kaldıkları ifade edilerek, Kıbrıs’a geldiklerini ve bu durumun Ercan Havaalanı’ndaki bekletme kapasitesinin de üzerinde bir yığılmaya sebebiyet verdiği vurgulandı. Açıklamada ayrıca “Bu durum özellikle son birkaç haftadır bu kişilerin gayri insani koşullarla karşı karşıya kalmalarına neden olmuştur” ifadeleri de kullanıldı. Bakanlar Kurulu’nun bugün, Suriye’nin de vize uygulanan ülkeler arasına dahil edilmesine karar...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 21, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Dışişleri Bakanlığı mültecilerle ilgili adım attı…

MHD: Güvensiz yollarsan gelişler artacak

Bakanlık’tan yapılan açıklamada özellike Suriye vatandaşlarının savaştan dolayı ülkelerini terk etmek zorunda kaldıkları ifade edilerek, Kıbrıs’a geldiklerini ve bu durumun Ercan Havaalanı’ndaki bekletme kapasitesinin de üzerinde bir yığılmaya sebebiyet verdiği vurgulandı.

Açıklamada ayrıca “Bu durum özellikle son birkaç haftadır bu kişilerin gayri insani koşullarla karşı karşıya kalmalarına neden olmuştur” ifadeleri de kullanıldı.

Bakanlar Kurulu’nun bugün, Suriye’nin de vize uygulanan ülkeler arasına dahil edilmesine karar verildiği bilgisi verilen açıklamada, ayrıca mültecilerle ilgili Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ile istişare içinde çalışma başlatıldığı açıklandı.

 

İşte Bakanlık’tan yapılan açıklama:

Bilindiği üzere savaş ve olağanüstü durumdan dolayı Suriye vatandaşları ülkelerini terk etmek zorunda kalmakta, farklı ülkelere sığınma talebinde bulunmaktadırlar. Bu nüfus hareketlerinden ülkemiz de nasibini almaktadır. Sığınma taleplerinin uluslararası düzeydeki otoritesi Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’yle (BMMYK) Bakanlığımız bu konuda yakın bir çalışma ve işbirliği içerisindedir. Bahsekonu insanlara yardım amacıyla işlem ve değerlendirmelerin yapılabilmesine yönelik olarak geliştirilen mekanizmayla Suriye vatandaşları BMMYK’yla işbirliği halinde ve ilgili makamlarımız olan İçişleri Bakanlığı ve Polis Genel Müdürlüğü’nün bilgisi ve onayıyla GKRY’ne geçiş imkanı buluyorlardı. Son haftalarda bu amaçla gelen kişilerin sayısındaki önemli artış Ercan Havaalanı’ndaki bekletme kapitesinin de üzerinde bir yığılmaya sebebiyet vermiştir. Bu durum özellikle son birkaç haftadır bu kişilerin gayri insani koşullarla karşı karşıya kalmalarına neden olmuştur.

Bu sorunların aşılabilmesi ve ülkemize giriş yapmaksızın bir nevi transit olarak Ercan Havaalanı’ndan geçilmesini sağlayan sözkonusu uygulamanın değiştirilmesi yoluna gidilmiştir. Bakanlar Kurulu bugün, Suriye’nin de vize uygulanan ülkeler arasına dahil edilmesine karar vermiştir.
Kamuoyumuza saygıyla duyurulur.

MHD: Güvensiz yollarsan gelişler artacak

Mülteci Hakları Derneği tarafından gazetemize yapılan açıklamada, mülteciler için kaçışın gönüllü değil zorunlu bir eylem olduğundan, yasal ve güvenli seyahat yollarının kapanmasının mültecilerin kaçışını engellemeyeceği, ancak onları güvensiz olan düzensiz yolları kullanmak zorunda bırakacağı belirtildi. Dernek tarafından yapılan açıklamada böylesi bir kararın düzensiz yolculuklar sırasında, Akdeniz’de ölümleri artırma riskinin çok büyük olduğu söylendi.

 

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık