koronavirusHükümetten güneyde çalışan işçilere geçiş izni yok!

Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu'nda Levent Kutay'ın sunduğu Burası Önemli programında geçiş noktaları ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 11, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Başbakan  Yardımcısı Kudret Özersay, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nda Levent Kutay’ın sunduğu Burası Önemli programında geçiş noktaları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Özersay, geçiş noktaları ile ilgili siyaset yapacak durumda olmadıklarını ifade ederek, Kıbrıs’ın kuzeyinde kapalı devre bir sistem ile açılmaya gittiklerini belirtti.

Özersay açıklamasında “güneyde çalışan işçilere yönelik test konusunda dünyadaki hiçbir ülkenin böyle bir imkanı yoktur. Güneyde çalışanlar sürekli güneye gidip gelirse büyük bir risk oluşacak. Bu konuda uzmanlar ve Bakanlar Kurulu’nda görüş birliği var” dedi.

“Geçişlerin yeniden başlaması taraftarıyız”

Özersay açıklamasında şunları kaydetti:

“İki taraf arasında geçişlerin yeniden başlamasına tarafız ama toplumun sağlığı pahasına değil. Kimse kapılar “iyi ki kapandı” diyecek durumda değil. Bugün TL ile döviz arasındaki farka baktığımızda kim açılmasını istemez ki… Biz kapıların açılmasına toplumun sağlığını riske atmadan açma taraftarıyız. Biz de Kıbrıs Rum tarafı da şu anda kapıları açma noktasında değil” dedi.  

“Pile’yle ilgili kararımızdan mutlu değilim ama mecburuz”

Pile’yle ilgili kararlarından mutlu olmadıklarını ifade eden Özersay, Pile’de dileyenin Rum tarafına gidebildiğini dikkate alarak halk sağlığı uzmanlarının uyarısıyla kuzeye geçmeleri halinde karantina koşulu koyduklarını belirtti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık