AktüelEkonomi PolitikHükümetler bozan protokol imzalandı ama para yine gelmedi!

Maliye Bakanlığı Kasım 2020 verilerine göre hem toplam hem de kalem bazında Türkiye tarafından gönderilmesi taahhüt edilen yardımın ancak yüzde 30’u gönderildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 7, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Maliye Bakanlığı Kasım 2020 verilerine göre hem toplam hem de kalem bazında Türkiye tarafından gönderilmesi taahhüt edilen yardımın ancak yüzde 30’u gönderildi.

Her yıl hükümetlerin kurulup bozulmasına sebebiyet veren TC yardımları için Kasım 2020 verileri yayınlandı. Ekonomist Devrim Barçın’ın yayınladığı rakamlar, Türkiye’nin taahhüt ettiği yardımların ancak yüzde 30’unu yaptığını gösteriyor. 2020 yılında, toplamda gönderilmesi gereken 2 milyar 414 milyon 976 bin 50 TL’lik yardımın 738 milyon 253 bin 787 TL’si gönderildi. Dahası, gönderilen yardımların büyük kısmı askeri harcamalara aktarıldı.

En büyük kalem askeri harcamalar

2020 yılı içinde Türkiye’den Kıbrıs’a gönderilen maddi yardımların yüzde 78’inin askeri yardımlara gittiği gözlemlendi. 2020 yılı içinde Kıbrıs’ın kuzeyine gönderilen 738 milyon 253 bin 787 TL’lik maddi yardımın 582 milyon 652 bin 199’unun askeri yardım maksadıyla Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na aktarıldığı öğrenildi.

Yatırım için 1 milyon TL

Ülkenin kalkınması için en önemli kalemlerden biri olarak görülen yatırım yardımlarına ise ancak taahhüt edilen rakamın yüzde 9.98’lik kısmı aktarıldı.

Reel sektör için  42 bin TL

Koronavirüs pandemisi dolayısıyla ciddi mali kriz yaşayan özel sektöre ise komik bir yardım gönderildi. Protokolde 58 milyon 216 bin 513 TL’lik mali yardımın ayrıldığı reel sektöre sadece 42 bin 325 TL gönderildiği öğrenildi.

TC’den para akacak yalanı ispatlandı

Ekonomist Devrim Barçın konuyla alakalı kişisel sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Kasım verileri yayınlandı. Protokolü imzaladık, TC’den para akacak yalanı ispatlandı. Maliye Bakanlığı Kasım 2020 verilerine göre hem toplam hem de kalem bazında TC tarafından gönderilmesi taahhüt edilen rakamlar ve gerçekleşen rakamlar aşağıdaki gibidir dostlar. Yorum sizlerindir.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık