AktüelEditoryalEkonomi PolitikManşetPolitikaHükümet Maronitler meselesinde samimi mi?

gazeddakıbrıs Bakanlar Kurulu dün aldığı karar ile askeri bölge içerisinde kalan Şehit Hüseyin Ruso anıtını bulunduğu yeri mezarlık olarak ilan ederek, bölgeyi asker bölge statüsünden çıkarttı. Yani söz konusu bölge askersizleştirildi. Demek ki Bakanlar Kurulu bir bölgeyi askersizleştirerek, askeri bölge statüsünden çıkartma yetkisine sahip. Burada akla uzun süredir söz verilmesine rağmen bir türlü adım atılmayan Maronitlerin köylerine dönmesi meselesi gelmekte. Eğer Bakanlar Kurulu bir bölgeyi askersizleştirerek, askeri bölge statüsünden çıkartabiliyorsa, neden Maronitler’in köyleri için de...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 5, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

gazeddakıbrıs

Bakanlar Kurulu dün aldığı karar ile askeri bölge içerisinde kalan Şehit Hüseyin Ruso anıtını bulunduğu yeri mezarlık olarak ilan ederek, bölgeyi asker bölge statüsünden çıkarttı.

Yani söz konusu bölge askersizleştirildi.

Demek ki Bakanlar Kurulu bir bölgeyi askersizleştirerek, askeri bölge statüsünden çıkartma yetkisine sahip.

Burada akla uzun süredir söz verilmesine rağmen bir türlü adım atılmayan Maronitlerin köylerine dönmesi meselesi gelmekte.

Eğer Bakanlar Kurulu bir bölgeyi askersizleştirerek, askeri bölge statüsünden çıkartabiliyorsa, neden Maronitler’in köyleri için de aynı uygulamayı yapmıyor?

Bir çekincesi mi var, yoksa gönlü mü yok?

Mesela Aymarina (Gürpınar) köyü? Dün alınana kararın aynısını buradaki köy için de almak neden bu kadar zor?

Serdar Denktaş’ın masrafları karşılamak için ihtiyaç duyulan paranın ayrılmış olduğunun söylemesine rağmen, hala ‘para yok’ bahanesinin ardına mı sığınılacak?

Tüm bu yaşananlardan ister istemez hükümetin Maronitler meselesinde samimi olup olmadığı sorusunu getirmekte.

Maronitlerin köylerine kavuşması bu ada üzerinde yaşayan tüm insanlar için bir sorumluluk ve erdem meselesidir. Hükümet böylesine insani bir sorumluluğu yerine getirme noktasında neden bu kadar aciz davranıyor?

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık