AktüelGazedda'nın GündemiHükümet kurma çalışmaları yılan hikayesine döndü

Kıbrıs’ın kuzeyinde 55 gündür hükümet yok.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 30, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Kıbrıs’ın kuzeyinde 55 gündür hükümet yok. Ulusal Birlik Partisi’nin görevi Ersin Tatar’a iade etmesinin ardından görevi devralan CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’ın temasları sürüyor. Halkın Partisi bu akşam hükümet konusunu görüşmek üzere toplanacak.

Cumhurbaşkanlığı yarışı devam ederken Halkın Partisi’nin koalisyon hükümetinden göbek atarak ayrılmasının ardından patlak veren hükümet krizi, halen kapatılamadı. Kıbrıs’ın kuzeyinde 55 gündür hükümet yok. CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’ın temasları sürüyor. Hükümet kurma çalışmaları çerçevesinde bugün bazı partilerin yetkili organları toplanarak değerlendirme yapacak. 

Halkın Partisi (HP) Parti Meclisi bugün saat 18.00’de değerlendirme toplantısı gerçekleştirecek. 
Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) de rutin Merkez Yönetim Kurulu toplantısında hükümet konusunu da görüşecek. 

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) ve Demokrat Parti’nin (DP) bugün için herhangi bir toplantı yapması beklenmiyor. 

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, hükümet kurma çalışmaları çerçevesinde, Mecliste temsil edilen 5 siyasi parti başkanı ile cuma günü akşam yemeğinde bir araya gelmiş, görüşmenin ardından bütün partilerin, parti içi değerlendirmelerini tamamlamak üzere en geç pazartesi akşamına kadar süre istedikleri belirtilmişti. 

HP’de UBP ile koalisyona sıcak bakanların sayısı artıyor

Beş partinin geçtiğimiz gece yaptığı yemekli toplantının ardından Halkın Partisi’nde bu akşam hükümet senaryolarının görüşüleceği bildirildi. Halkın Sesi’nin haberine göre, HP içinde dörtlüden çok UBP ile bir koalisyona sıcak bakanların sayısının arttığı iddia ediliyor.

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’ın hükümeti kurma görevinin başarısızlıkla sonuçlanması ihtimalinde, UBP Başkan Vekili Ersan Saner’in görevi yeniden alması bekleniyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık