Ekonomi PolitikkoronavirusHükümet çareyi emekçinin cebinde buldu

Koronavirüs pandemisi nedeniyle yaşanan ekonomik koşullar ve bütçe imkanlarını değerlendiren hükümet, çareyi yine elini emekçinin cebine atmakta buldu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 26, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Koronavirüs pandemisi nedeniyle yaşanan ekonomik koşullar ve bütçe imkanlarını değerlendiren hükümet, çareyi yine elini emekçinin cebine atmakta buldu. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, 5 bin TL’nin üzerindeki her türlü maaş, ücret ve maaş nitelikli ödemeler ile emekli maaşlarından kesinti yapılacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan yasa gücüne kararname uyarınca, ocak, şubat ve mart ayları maaşlarından yüzde 10.65 oranında kesinti yapılacak. Kesintiden 5 bin TL ve altındaki maaşlar hariç tutuldu. Tüm kesintiler geçici olacak ve bütçe olanakları çerçevesinde ileride geri ödenecek.

Yaşlılık ve ölüm sigortalılarına artış

Öte yandan Kıbrıs Türk Sosyal Sigortalar Yasası ve Sosyal Güvenlik Yasası kapsamında sigortalı olanların Kovid-19 pozitif çıkan vakaların temaslıları olmaları halinde karantinada geçirecekleri sürelere karşılık ödenek alabilmeleri için de yasa gücünde kararnameler hazırlandı. Bu arada Bakanlar Kurulu iş kazalarıyla meslek hastalıkları sigortasından gelir, malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarından aylık alanlara ise 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere yüzde 10.65 oranında artış verilmesi kararı da üretti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık