AktüelEkonomi PolitikManşetPolitikaHücrede ölüm! “Kişi hücreye canlı girip ölü çıkıyorsa artık polis sorumludur”

Girne’de meydana gelen Bektaş Gıda soygunundan dolayı zanlı olarak tutuklu bulunan gözaltındaki Ahmet Sarıkılıç (30) dün akşam hücresinde ölü bulundu. Polis Basın subaylığından yapılan açıklamada Sarıkılıç’ın kendisini astığı ifadeleri yer aldı. Avukatlardan tepki yağdı Polis’in sorumluluğunda ve gözaltında olan birisinin hayatını kaybetmesi üzerine insan hakları avukatlarından tepki yağdı. Öncel Polili: “Onunla aynı hücrede kalan başka bir zanlının da poliste işkence veya insanlık dışı muameleye tabi tutulduğuna dair doktor raporu var. Eğer bir kişi hücreye canlı...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 29, 2018
Muzakere_CDF
LGBT kitapcık

Girne’de meydana gelen Bektaş Gıda soygunundan dolayı zanlı olarak tutuklu bulunan gözaltındaki Ahmet Sarıkılıç (30) dün akşam hücresinde ölü bulundu.

Polis Basın subaylığından yapılan açıklamada Sarıkılıç’ın kendisini astığı ifadeleri yer aldı.

Avukatlardan tepki yağdı

Polis’in sorumluluğunda ve gözaltında olan birisinin hayatını kaybetmesi üzerine insan hakları avukatlarından tepki yağdı.

Öncel Polili: “Onunla aynı hücrede kalan başka bir zanlının da poliste işkence veya insanlık dışı muameleye tabi tutulduğuna dair doktor raporu var. Eğer bir kişi hücreye canlı girip ölü çıkıyorsa artık polis sorumludur. En azından sorumlu olmadığını ispatlamak zorundadır.”

Tacan Reynar: “Mahkemede tahkikat memuru yargıca “bu kişinin hürriyetini kısıtla ve sorgulama için bana teslim et” diyor, yargıç izin veriyor ve bu sırada polisin “gözünün altında” olan zanlıyı polis hücrede kapalıyken,kilitli haldeyken koruyamıyor ve zanlı ölüyor. Bu basit denklemin sonuçlarına baktığımızda ise, belki de o suçtan ileride suçlu bulunup mahkeme tarafından mahkum edilecek kişi öldüğü için hem işlenen suç cezasız kalıyor, hem de elbette daha önemlisi bu ihmalin sonucunda olan bir cana oluyor.”

Aslı Murat: “Simdilik söylenebilecek ilk sey, bir tutuklunun güvenliğini sağlama yükümlülüğünün devlette oldugudur. Bu süreci toplum olarak didik didik sorgulamalıyız.”

No Title

No Description

No Title

No Description

Aslı Murat

Simdilik söylenebilecek ilk sey, bir tutuklunun güvenliğini sağlama yükümlülüğünün devlette oldugudur. Bu süreci toplum olarak didik didik sorgulamalıyız.

 

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
Music will never ends..