TeknolojiYaşamHuawei’e Google darbesi

Amerika Birleşik Devletleri tarafından kara listeye alınmasının ardından Çinli teknoloji devi Huawei’ye bir sınırlama da Google’dan geldi. Google’in bağlı olduğu çatı şirketi Alphabet’ten yapılan açıklamaya göre, Huawei ile yazılım, donanım ve teknik servis hizmetlerini içeren anlaşmalara belirli sınırlamalar getirildi. Geçtiğimiz hafta Trump’ın imzaladığı genelge ile, Amerikalı firmaların, ulusal güvenlik riski teşkil ettiğine inanılan yabancı telekomünikasyon şirketlerinin teknolojilerini kullanmaları yasaklanmıştı. Google adına konuşan bir sözcü, Reuters’a verdiği açıklamada, “Hizmetlerimizin kullanıcıları için Google Play ve Google Play Protect’in...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 20, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Amerika Birleşik Devletleri tarafından kara listeye alınmasının ardından Çinli teknoloji devi Huawei’ye bir sınırlama da Google’dan geldi. Google’in bağlı olduğu çatı şirketi Alphabet’ten yapılan açıklamaya göre, Huawei ile yazılım, donanım ve teknik servis hizmetlerini içeren anlaşmalara belirli sınırlamalar getirildi.

Geçtiğimiz hafta Trump’ın imzaladığı genelge ile, Amerikalı firmaların, ulusal güvenlik riski teşkil ettiğine inanılan yabancı telekomünikasyon şirketlerinin teknolojilerini kullanmaları yasaklanmıştı.

Google adına konuşan bir sözcü, Reuters’a verdiği açıklamada, “Hizmetlerimizin kullanıcıları için Google Play ve Google Play Protect’in güvenlik korumaları mevcut Huawei cihazlarında çalışmaya devam edecek. Google uygulamalarına sahip mevcut Huawei akıllı telefonlarının sahipleri, Google tarafından sağlanan uygulama güncellemelerini kullanmaya ve indirmeye devam edecek” dedi.

Google için akıllı telefon yazılımı geliştiren Android’den de Twitter üzerinden açıklama geldi. Android, ABD’nin yaptırımlarına uyacağını, ancak Huawei’nin ürettiği cihazlarda kullanılmaya ve güncelleme almaya devam edeceğini açıkladı.

Google’ın bu kararı, Huawei’nin Çin dışındaki akıllı telefon satışlarını sekteye uğratabilir. Android’de çalışan Huawei akıllı telefonların gelecekteki sürümleri, Google Play Store, Gmail ve YouTube uygulamaları dahil olmak üzere popüler hizmetlere erişimi de kaybedecek.

Google sözcüsü “Huawei yalnızca Android’in genel sürümünü kullanabilecek ve Google’dan özel uygulamalara ve hizmetlere erişemeyecektir” dedi.

Google’ın ardından Intel, Broadcom ve Qualcomm gibi teknoloji şirketlerinin de Huawei ile olan iş anlaşmalarını askıya alacağı iddia ediliyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık