AktüelEkolojiHristos Stilyanidis, Yunanistan’da Bakan oldu

Yeni Yunanistan İklim Krizi Bakanı daha önce Avrupa Birliği Komisyonu'nun insani yardım ve kriz yönetiminden sorumlu üyesi olarak görev yapan Kıbrıslırum Hristos Stilyanidis oldu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 7, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Yeni Yunanistan İklim Krizi Bakanı daha önce Avrupa Birliği Komisyonu’nun insani yardım ve kriz yönetiminden sorumlu üyesi olarak görev yapan Kıbrıslırum Hristos Stilyanidis oldu.

İklim krizinin neden olduğu aşırı sıcakların ve kuraklığın etkisiyle Yunanistan‘da etkili olan orman yangınlarının ardından hükümet, İklim Krizi Bakanlığı kurma kararını aldı.

Yeni kurulan İklim Krizi Bakanlığı’nın başına, daha önce Avrupa Birliği Komisyonu’nun insani yardım ve kriz yönetiminden sorumlu üyesi olarak görev yapan Hristos Stilyanidis getirildi.

‘Afet önleme çalışmaları elimizdeki en etkili silah’

Stilyanidis, yeni görevindeki ilk konuşmasında, “Bu görevi kabul ederek beraberinde getireceği sorunlar ve sınavların tamıyla farkındayım. İklim değişikliğinin etkileri bizi yakaladı ve acilen büyük değişime katkıda bulunmamız gerekiyor. Afet önleme ve hazırlık çalışmaları elimizdeki en etkili silah” ifadelerini kullandı.

Stilyanidis, bu görevde, yangınla mücadeleyi ve afet sırasında yardım operasyonlarını yönetecek, ayrıca iklim değişikliği koşullarında sıcaklık artışına adaptasyon politikasından sorumlu olacak.

Başbakan’dan özür

Yangınların ardından Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, ülke genelinde devam eden yangınlarla mücadeledeki başarısızlık için halktan özür dileyerek, hataların tespit edilip düzeltileceğine dair vaatte bulunmuştu. Ayrıca bir takım kabine değişiklikleri yaşanmıştı.

Öte yandan yangın söndürme uçaklarının yetersizliğinin ardından Yunan Ordusu Hava Kuvvetleri Komutanı Yorgos Kuumendakis de istifasını sunmuştu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık