AktüelMüzakerelerHristofyas: Bu Sorun Artık Çözülmeli

Eski Kıbrıslırum lider Dimitris Hristofyas, adanın yeniden birleştirilmesi için yürütülen görüşmelerde yakalanan ivmenin kaybedilmemesi ve her iki tarafın liderlerinin de görüşmeleri tamamlayıp artık bu sorunu çözmeleri gerektiğini söyledi. Atina’da BBC Türkçe’den Stelyo Berberakis’in sorularını yanıtlayan Hristofyas, Nikos Anastasidis ile Mustafa Akıncı’nın “birer Kıbrıslı” olduğunu anımsatarak, “Başlattıkları müzakereleri bitirmeleri, uzlaşmaları ve bu soruna bir son vermeleri gerekir. İç hukukla dış hukuku birbirine karıştırmamalılar. Aksi halde yine çıkmaza girerler” dedi. Hristofyas, İsviçre’deki müzakerelerin çıkmaza girmesine yol açan etkenlerden...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 7, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Eski Kıbrıslırum lider Dimitris Hristofyas, adanın yeniden birleştirilmesi için yürütülen görüşmelerde yakalanan ivmenin kaybedilmemesi ve her iki tarafın liderlerinin de görüşmeleri tamamlayıp artık bu sorunu çözmeleri gerektiğini söyledi.

Atina’da BBC Türkçe’den Stelyo Berberakis’in sorularını yanıtlayan Hristofyas, Nikos Anastasidis ile Mustafa Akıncı’nın “birer Kıbrıslı” olduğunu anımsatarak, “Başlattıkları müzakereleri bitirmeleri, uzlaşmaları ve bu soruna bir son vermeleri gerekir. İç hukukla dış hukuku birbirine karıştırmamalılar. Aksi halde yine çıkmaza girerler” dedi.

Hristofyas, İsviçre’deki müzakerelerin çıkmaza girmesine yol açan etkenlerden biri olan “garantörlük sistemi” konusunda Yunanistan’ın, çözüm olması halinde bu sistemden vazgeçmeye karar verdiğini anımsattı.

Stelyo Berberakis ve Dimitris Hristofiyascopyright STELYO BERBERAKİS
Hristofyas (sağda), kitabının tanıtımı için gittiği Atina’da Stelyo Berberakis’in (solda) sorularını yanıtladı.

‘Garantörler üzerine düşeni yapmalı’

Üç garantör ülke olan Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin kendi sorumluluklarını üstlenmeleri gerektiğini vurgulayan Hristofyas, “Hem BM, AB (Avrupa Birliği) ve Avrupa Konseyi üyesi olacaksınız hem de yarım asır önce yaptığınız hataları tekrarlayacaksınız… Bu hataları Kıbrıslılar yapmaz artık. Kıbrıslılar kendi kendilerini yönetebilecek; kendi güvenliklerini kendileri sağlayabilecek olgunluğa sahiptirler” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık