AktüelMüzakerelerHristodulidis: Yeniden Birleşme Çabası Sürecek

Kıbrıs Rum tarafının iradesinin, yeniden birleşme çabasının sürdürülmesi yönünde olduğunu belirten Hristodulidis, müzakere masasındaki gelişmeleri 18 aydan beridir takip eden hiç kimsenin bundan şüphe duymaması gerektiğini de dile getirdi. Kıbrıslırum hükümet sözcüsü Nikos Hristodoulidis, liderler Nikos Anastasiadis ve Mustafa Akıncı arasında  toprak konusunda Mont Pelerin’deki müzakerelerin başarısızlığından sonra Kıbrıs Rum tarafının bir suçlama oyununa girmek istemediğini söyledi. Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde Mont Pelerin’de gerçekleştirilen görüşmelerin sonuçsuz tamamlanmasının ardından Hristodulidis sabaha yakın açıklamada bulundu. Anastasiadis ve Kıbrıs...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 22, 2016
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Kıbrıs Rum tarafının iradesinin, yeniden birleşme çabasının sürdürülmesi yönünde olduğunu belirten Hristodulidis, müzakere masasındaki gelişmeleri 18 aydan beridir takip eden hiç kimsenin bundan şüphe duymaması gerektiğini de dile getirdi.

Kıbrıslırum hükümet sözcüsü Nikos Hristodoulidis, liderler Nikos Anastasiadis ve Mustafa Akıncı arasında  toprak konusunda Mont Pelerin’deki müzakerelerin başarısızlığından sonra Kıbrıs Rum tarafının bir suçlama oyununa girmek istemediğini söyledi.

Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde Mont Pelerin’de gerçekleştirilen görüşmelerin sonuçsuz tamamlanmasının ardından Hristodulidis sabaha yakın açıklamada bulundu.

Anastasiadis ve Kıbrıs Rum tarafının müzakerelerin tamamlanma şeklinden mutlu olmadıklarını, Kıbrıs’a döndükten sonra Anastasiadis’in halka gelişmeler ve müzakereler sırasında ne olduğu konusunda bilgi vereceğini belirtti.

Hristodoulidis, Kıbrıs Rum tarafının özellikle Kıbrıs için zor olan bu gecede (dün akşam) bir suçlama oyunu oynamak istemediğini ifade etti; Kıbrıs Türk Toplumu liderinin sözcüsü Barış Burcu’nun Kıbrıs Rum tarafının duruşuyla ilgili eleştirisini eleştirdi ve bunun kabul edilemez olduğunu söyledi.

Kıbrıs Türk tarafının ‘Kıbrıs Rum tarafı maksimalist görüşlerle geldi’ ifadelerinin gerçekleri yansıtmadığına dikkat çeken Sözcü, bir soruyu yanıtlarken müzakerelerin toprak konusunun üç temel kriteri üzerinde yoğunlaştığını, özellikle toprak ayarlamalarının sonucunda Kıbrıslı Rumların evlerine geri dönmeleriyle ilgili bir kriter üzerinde belirli bir sonuç alınamadığını belirtti.

“Çaba harcanmıştır, görüş alışverişi yapılmıştır, BM de çaba harcamıştır ancak olumlu bir sonuca ulaşılması mümkün olmamıştır” şeklinde konuşan Hristodulidis, Mont Pelerin’deki başarısızlıktan sonra Kıbrıs müzakerelerinin şimdi tehlikede olup olmadığı sorusuna, bu tür değerlendirmeler yapmak için erken olduğunu söyledi ve Kıbrıs Rum tarafının olumlu bir sonucun yolunu açacak koşulların yaratılması için verdiği taahhüdün değişmediğini bildirdi.

Bir başka soruyu yanıtlayan Hristodulidis, Kıbrıs Rum tarafının, toprak kriteri ve bunların esas alınacağı bir harita üzerinde bir anlaşmaya varılması durumunda güvenlik ve garantiler konusunda çok taraflı bir konferans için tarih vermeye hazır olduğunu bildirdi.

Hükümet Sözcüsü, Kıbrıs Rum tarafının kabul edilmez statükonun sona erdirilmesini herkesten çok istediğini, bu hedefe ulaşmak için olabilecek zorluklara ve sorunlara rağmen elinden gelen her şeyi yapacağını bildirdi.

Kıbrıs Rum tarafının iradesinin, yeniden birleşme çabasının sürdürüleceği şeklinde olduğunu belirten Hristodulidis, müzakere masasındaki gelişmeleri 18 aydan beridir takip eden hiç kimsenin bundan şüphe duymaması gerektiğini de dile getirdi.

Sürecin şimdi nasıl devam edeceği sorusuna Sözcü, Anastasiadis’in durumu gözden geçireceğini ve somut kararlar alacağını duyurdu.

Birleşmiş Milletlerin 18 aydan bu yana süreci izlemekte olduğuna ve müzakerelerin nasıl böyle bir sonuç aldığını çok iyi bildiğine işaret eden Hükümet Sözcüsü, Anastasiadis’in siyasi partilere İsviçre’deki müzakerelerde ne olduğu hakkında da bilgi vereceğini kaydetti.

kha

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık