AktüelKıbrıs SorunuMüzakerelerPolitikaHristodulidis: İki devletli çözüm müzakere bile edilemez

Kıbrıs sorununun çözüm temelinin değiştirilmesinin söz konusu olmadığını
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 1, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Türkiye’nin iki devletli çözümle ilgili ısrarını yorumlayarak, iki devletli çözümün müzakere bile edilemeyeceğini vurguladı.

Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu’nun haberine göre Hristodulidis, Aradippu’da EOKA bağımsız mücadelesinin yıldönümü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorununun çözüm temelinin değiştirilmesinin söz konusu olmadığını açıklığa kavuşturarak, çözüm temelinin Güvenlik Konseyi, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler konusunda özellikle ilgi gösteren ülkelerin yaklaşımlarını yansıtmasını önemli olarak niteledi. Aynı zamanda, gayrı resmi zirve çerçevesinde Kıbrısrum tarafının Cenevre görüşmesinden olumlu sonuç alınabilmesi için perspektifin güçlendirilmesi yönünde uygun atmosferin oluşturulmasını hedeflediğini belirtti.

Birleşmiş Milletler’in Avrupa Birliği’ni Kıbrıs sorunu hakkındaki gayrı resmi zirveye resmi olarak davet edip etmediğiyle ilgili soruya bu konu hakkında bilgisi olmadığı cevabını vererek, son günlerde Avrupa Birliği’nin müzakerelerde yer almak için, daha yüksek düzeyde yani Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin düzeyinde katılma isteğini ifade ettiğini söyledi. Türkiye’nin Avrupa Birliği-Türkiye ilişkilerinin güçlendirilmesini ve Avrupa Birliği’yle pozitif bir gündem isterken, Avrupa Birliği’nin Kıbrıs sorunu müzakerelerine katılmasını reddetmesinin söz konusu olmadığına dikkat çekti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık