MüzakerelerHristodulidis: Hedef Olumlu Bir Sonuç | #ConferenceOnCyprus

Kıbrıslırum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, “Yarın Toprak konusunun tartışılması programlandı. Devamla harita değiş tokuşunda bulunulacak ve kesinlikle haritaların içeriği Konferansın nasıl ilerleyeceğini büyük açıdan etkileyecektir” değerlendirmesinde bulundu. KHA’nın haberine göre Hristodulidis, Kıbrıslırum lider Nikos Anastasiades’in Cenevre’de belgelerin sızdırılması konusunda büyük hayal kırıklığı duyduğunu ifade ederek, Anastasiadis’in bir daha belge verilmemesine karar verdiğini açıkladı. ULUSAL KONSEYE BELGE VERİLMEYECEK Gazetecilere açıklamalarda bulunan Hükümet Sözcüsü, Anastasiadis’in, zor bir mücadele verdiği bir dönemde, belgelerin sızdırılması ve değişik açıklamalardan oluşan iklimden dolayı...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 10, 2017
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıslırum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, “Yarın Toprak konusunun tartışılması programlandı. Devamla harita değiş tokuşunda bulunulacak ve kesinlikle haritaların içeriği Konferansın nasıl ilerleyeceğini büyük açıdan etkileyecektir” değerlendirmesinde bulundu.

KHA’nın haberine göre Hristodulidis, Kıbrıslırum lider Nikos Anastasiades’in Cenevre’de belgelerin sızdırılması konusunda büyük hayal kırıklığı duyduğunu ifade ederek, Anastasiadis’in bir daha belge verilmemesine karar verdiğini açıkladı.

ULUSAL KONSEYE BELGE VERİLMEYECEK

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Hükümet Sözcüsü, Anastasiadis’in, zor bir mücadele verdiği bir dönemde, belgelerin sızdırılması ve değişik açıklamalardan oluşan iklimden dolayı üzüntüsünü ifade etti. Sözcü, siyasi partilerle istişarelerde bulunmaya ve bilgilendirmelere devam edileceğini ancak bir daha başka bir belge verilmeyeceğini söyledi.

Hristodulidis, Anastasiadis’in, pozisyonlarımızı denetlemeye mecbur olduğunu ve herkesin kendi sorumluluğunu üstlenmesi gerektiğini söyledi.

Anastasiadis’in, sızdırılan belgelerden dolayı hayal kırıklığına uğradığını vurgulayan Sözcü, “zor bir misyon için burada bulunuyoruz. Çok zor ve duyarlı konular üzerinde çetin bir mücadele gerçekleştirilmektedir ve Cumhurbaşkanının Kıbrıs sorununun çözümü için yoğun mücadelede bulunduğu bir anda, bazılarının, gerek sızdırmalar, gerekse söylentiler aracılığıyla, bu iklimi yaratmaları çok üzücü” dedi.

Hükümet Sözcüsü, “partilerle istişareler ve partilerin bilgilendirilmesi, belgelerin okunması devam edecek. Ama bir daha asla herhangi bir belge verilmeyecek. Dünkü gelişme, pozisyonlarımız ve müzakere taktiğimiz üzerinde da sorunlara neden oldu ve Cumhurbaşkanı, pozisyonlarımızı en iyi şekilde denetleme zorundadır. Bundan sonra dışarı bir daha belge verilmeyecek. Tabi müzakereler burada durmayacak, ancak herkes üzerine düşen sorumluluğu üstlenmelidir” dedi.

GÖRÜŞ BİRLİĞİ DE, AYRILIĞI DA VAR

İlgili bir soruyu yanıtlayan Sözcü, Yönetim başlığında, bazı konularda görüş birliği, bazı konularda görüş ayrılıkları bulunduğunu açıkladı.

Hristodulidis, pazar günü iki taraf arasında görüşülmesi konusunda mutabakata varılan liste temelinde, salı sabahı tartışılan konular arasında, federal kurumlarda katılım ve karar verme süreci ile Anayasa değişikliğinin de bulunduğunu söyledi. Başka bir soruya Sözcü, bugün dönüşümlü başkanlık konusunun tartışılmadığı yanıtını verdi.

“Bunlar, çok zor ve duyarlı konulardır, bundan dolayı diyaloğun devam etmesi gerekir. Yönetim başlığıyla ilgili tüm konuların tartışılması henüz tamamlanmadı” diyen Hristodulidis, saat 18.00’de liderlerin Yönetim konusunu, devamla, AB ve Ekonomi konularını ele alacaklarını dile getirdi.

AB ile ilgili tüm konuların tartışılacağı toplantıda, Cenevre’de bulunan Komisyon temsilcisinin de hazır bulunacağını belirtti.

Sözcü, “Cumhurbaşkanı, Yunanistan Başbakanı ile uzun bir telefon görüşmesinde bulunarak onu, 12 Ocak’ta gerçekleştirilecek Cenevre Konferansı çerçevesinde, yabancı liderlerle gerçekleştirdiği telefon görüşmeleri konusunda bilgilendirdi” dedi.

Yönetim başlığında, iki taraf arasında daha fazla görüş birliği sağlanması olasılığı olup olmadığı sorusuna Sözcü, “bazı konularda uzlaşma, bazı konularda ise anlaşmazlıklar var” yanıtını verdi.

Bir diğer soruya, Sözcü, “dün Mülkiyet konusunu tartıştık, bugün Yönetim konusunu tartışıyoruz. Özellikle, görüşmelerin başlamasından 19 ay sonra, bulunduğumuz bu aşamada, bunlar çok zor ve duyarlı konulardır” dedi.

“Kimse bu konularda, hemen uzlaşma ve yakınlaşma sağlanmasını beklemiyordu. Bunlar zor ve tartışma isteyen konulardır. Müzakereciler ve teknokratlar açısından, hedefimiz bir sonuca ulaşılmasıdır. Bu, sadece bize bağlı değil, ama gerçeği söylemek gerekiyorsa, bunlar çok zor ve duyarlı konulardır”.

HEDEF OLUMLU BİR SONUÇ

Müzakerelerde bir ilerleme sağlanmamasının, Kıbrıs konferansı alt yapısını ne düzeyde etkileyecek? Sorusuyla ilgili olarak Sözcü, “bugün, 12 Ocak ve Kıbrıs konusuyla ilgili konferansa doğru ilerliyoruz, ne kadar çok uzlaşma ve yakınlaşma sağlanırsa, o kadar olumlu olacak. Aynı zamanda, konferansın başlaması, 9-11 Ocak müzakerelerinin sonuçlarıyla bağlantılı değil. Hedefimiz kesinlikle olumlu bir sonuç yönündedir” dedi.

Mademki, bu kadar açık konular vardı neden Cenevre’ye gelindi sorusuna Sözcü, “Şu ana kadar anlaşmaya varılamayan bu konuları tartışmak için geldik. En azından her iki taraf da bunlara çözüm bulunması isteklerini dile getirdi”.

“Önemli olan, zaman değil, bulunacak olan çözümdür. Önemli olan, tartışarak o çözüm ve sonuçları bulmaktır. Örneğin, Yönetim konusunda, devletin işlevselliğinin artırılması gibi” cevabı verdi.

KONFERANS

BM Genel Sekreterinin Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin dün Kıbrıs konusundaki konferansın Sayın Anastasiades ve Akıncı tarafından toplandığı ile ilgili açıklamasıyla bağlantılı olarak, bunun, BM Genel Sekreteri tarafından yapıldığını açıkladı.

Bu konuda, katılımcıları etkileyen bir anlayış sorunu olup olmadığıyla ilgili diğer bir soruya Hristodulidis, olumsuz cevap vererek, “Konferans 12 Ocak’ta başlıyor. Orada kimlerin hazır bulunacağını, ne rol oynayacağını, konuşacağını hep birlikte göreceğiz” dedi.

Dünya Bankası Yetkilisi ile bugün bir görüşme yapılıp yapılmayacağı sorusuna Hükümet Sözcüsü, “Mülkiyet konusunda uzmanlarla, bugün buraya varacak olan Dünya Bankası yetkilileri arasında programlanmış bir görüşme yok. Ancak burada bulunduğumuz sürede kesinlikle böyle bir görüşme yapılacaktır” dedi.

Bundan bir ay önce Kıbrıs Rum tarafının, Uluslararası bir konferans için önce temel bir anlaşmaya varılması gerektiğiyle ilgili açıklamaları hatırlatılan Sözcü, “temel bir anlaşma içindeyiz, hem o kadar yakın, hem de o kadar uzağız. Tekrar ediyorum: bunlar çok zor ve duyarlı konulardır. Bundan dolayı,  19 ay sonra hala müzakere masasında bulunuyorlar”.

Yunanistan Başbakanının da konferansa katılıp katılmayacağıyla ilgili soruya “Şu ana kadar mevcut koşullar altında 12 Ocak’ta burada olmayacak” yanıtını verdi.

HARİTALAR KONFERANSI ETKİLEYECEK

“Yarın Toprak konusunun tartışılması programlandı. Devamla harita değiş tokuşunda bulunulacak ve kesinlikle haritaların içeriği Konferansın nasıl ilerleyeceği konusunu büyük açıdan etkileyecektir”.

Kıbrıs Türk tarafının vereceği haritanın tatmin edici olmaması durumunda Konferansın gerçekleştirilmesi olasılığı olup olmadığıyla ilgili olarak Sözcü, “haritalar üzerindeki orantılar konusunda iki lider arasında bir anlayış olduğunu ve bu çerçeve dışına çıkılmaması gerektiğini” söyledi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık