AktüelKıbrıs SorunuHristodulidis dışişleri bakanlığından istifa etti

Kıbrıs Cumhuriyeti'nde iktidardaki sağ partide 2023 cumhurbaşkanlığı seçiminde kimin aday gösterileceği konusuna iç çekişme yaşanırken, Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, görevinden istifa ettiğini duyurdu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 9, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Cumhuriyeti’nde iktidardaki sağ partide 2023 cumhurbaşkanlığı seçiminde kimin aday gösterileceği konusuna iç çekişme yaşanırken, Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nde cumhurbaşkanı olma emelleri bilinen Nikos Hristodulidis, Mart 2018’de atandığı Dışişleri Bakanlığı görevinden istifa ettiğini açıklayarak iktidardaki Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ) içinde yaşanan çekişmeyi kızıştırdı.

2023 cumhurbaşkanlığı seçiminde iktidarın adayı olmak isteyen DİSİ Genel Başkanı Averof Noefitu, cuma günü yaptığı açıklamada, Hristodulidis’i niyetlerini net şekilde belli etmeye çağırmıştı.

Cumhurbaşkanlığı adaylığı için parti içinde yarışmak üzere Hristodulidis’in adaylık başvurusu yapması halinde DİSİ başkanlığından istifaya hazır olduğunu söyleyen Neophytou “DİSİ başkanlığından istifaya hazırım, gel yarışalım” diyerek Dışişleri Bakanı’na meydan okumuştu.

Hristodulidis, bugün yaptığı açıklamada, gelecek yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ‘ilgilendiğini’, ancak henüz kesin bir karar almaya hazır olmadığını söyleyerek “Nihai kararımı verdiğimde bir duyuru yapacağım” dedi.

DİSİ içi adaylık yarışı yarın resmen başlayacak. Hristodulidis’in cumhurbaşkanlığı peşinde koştuğuna dair söylentilerin dolaşmasına rağmen sessiz kalması, bağımsız olarak adaylığını koyması ihtimalinin partideki bölünmeyi derinleştireceği spekülasyonlarına neden oluyor.

9 yıldır Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in hükümetinde yer alan Hristodulidis, Anastasiadis’e birkaç gün önce sunduğu istifasının 7 Ocak’ta kabul edildiğini ve 11 Ocak’ta yürürlüğe gireceğini söyledi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık