AktüelMüzakerelerHristodulidis: Cenevre’nin Yolun Sonu Olup Olmadığı Müzakerelerde Anlaşılacak

Kıbrıs’ın güneyinde Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, Cenevre’de 12 Ocak tarihinde gerçekleştirilecek uluslararası konferansta alınacak sonucun, konferans tarihine kadar sürdürülecek müzakerelere bağlı olduğunu söyledi. TAK’ın aktardığı habere göre Nikos Hristodulidis’in dün konuya ilişkin açıklamasında, “bu bir ay içerisinde ilerleme sağlanmazsa 12 Ocak konferansının başarısının garanti edilemeyeceği” uyarısında bulundu. Habere göre Hristodulidis, bazı siyasi partilerin, Anastasiadis’in önemli tavizler verdiği suçlamalarına yanıt vererek, “Olan şey bir uzlaşıydı, Akıncı 17-19 Aralık arasında uluslararası konferans yapılmasını ve önceden müzakere olmaksızın...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 10, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs’ın güneyinde Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, Cenevre’de 12 Ocak tarihinde gerçekleştirilecek uluslararası konferansta alınacak sonucun, konferans tarihine kadar sürdürülecek müzakerelere bağlı olduğunu söyledi.

TAK’ın aktardığı habere göre Nikos Hristodulidis’in dün konuya ilişkin açıklamasında, “bu bir ay içerisinde ilerleme sağlanmazsa 12 Ocak konferansının başarısının garanti edilemeyeceği” uyarısında bulundu.

Habere göre Hristodulidis, bazı siyasi partilerin, Anastasiadis’in önemli tavizler verdiği suçlamalarına yanıt vererek, “Olan şey bir uzlaşıydı, Akıncı 17-19 Aralık arasında uluslararası konferans yapılmasını ve önceden müzakere olmaksızın her şeyin orada ele alınmasını istiyordu. Bu gerçekleşmedi. 12 Ocak tarihine kadar müzakere yapılmasını sağlamayı başardık” şeklinde konuştu.

Hristodulidis, “Cenevre’nin yolun sonu olup olmadığı bu müzakerelerde anlaşılacak” dedi.

Gazete, Hristodulidis’in merkez partileri olarak adlandırılan beş siyasi partinin yaptıkları ortak açıklamaya da değindiğini ve söz konusu beş partinin aynı hedefle hareket etmediklerini, bazısının iki toplumlu iki kesimli federasyonu desteklediğini, bazılarının ise desteklemediğini belirttiğini yazdı.

Hristodulidis “İki ay önce herhangi birinin AB’nin konferansa katılımının gerçekleşeceğini hayal edip edemeyeceği” sorusunu dile getirerek “Başarılı olmak istiyorsan perde gerisinde, sistematik ve sonuç getirici eylemlerde bulunmalısın” şeklinde konuştu.

Hristodulidis ayrıca, BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi ülkelerin konferansa katılmaya gösterdikleri ilginin şans eseri değil, hükümetinin girişimleri ve faaliyetlerinin bir sonucu olduğunu da iddia etti.

Kıbrıs Rum tarafının, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin konferansta yer alıp almaması konusunda Anastasiadis’in Başsavcılık’tan görüş istemesi konusunda ise Hristodulidis, “görüşün Kıbrıs Cumhuriyeti’nin katılmaya hakkı olup olmadığı konusunda istenmediğini, bunun kesin olduğunu, görüşün Kıbrıs Rum tarafının argümanının daha da güçlendirilmesi amacıyla istendiğini” ifade etti.

Hükümet Sözcü Yardımcısı: Kıbrıs Cumhuriyeti Cenevre’deki 12 Ocak konferansına katılacak

Hükümet Sözcü Yardımcısı Viktoras Papadopoulos da, ilgili taraf olarak, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Kıbrıs sorunuyla ilgili Cenevre’deki 12 Ocak konferansına katılacağını ve görüşmede Kıbrıs Cumhuriyeti’ni ilgilendiren Uluslararası sözleşmelerdeki değişiklerin ele alınacağını açıkladı.

KHA’nın haberine göre Konferans hakkında Kıbrıs Türk tarafının iddialarıyla ilgili olarak Hükümet Sözcü Yardımcısı Viktoras Papadopoulos tarafından yapılan yazılı açıklamada, bu konuda her hangi bir yorumun Anastasiadis ve Akıncı arasında 1 Aralık’ta varılan mutabakata uyumlu olmadığını vurguladı.

Hükümet Sözcü Yardımcısı Papadopoulos, “Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades şu konuya açıklık getirmek istiyor: 1 Aralık tarihinde yapılan akşam yemeğinde aşağıda belirtilenler üzerinde BM Genel Sekreterinin Özel Danışmanı huzurunda Cumhurbaşkanı Anastasiades ve Kıbrıs Türk Toplumu lideri Mustafa Akıncı arasında mutabakata varıldı. Ve bu yemekten sonra yapılan basın açıklamasına yansıdı. Şöyle ki: Cenevre’de Cumhurbaşkanı Anastasiades ve Kıbrıs Türk Toplumu lideri Mustafa Akıncı arasında 9-11 Ocak tarihlerinde üç gün sürecek müzakereler yer alacak. 11 Ocak tarihinde mülkiyet konusunda haritalar ortaya konacak ve 12 Ocak’ta iki tarafın ve garantör güçler: Birleşik Krallık, Türkiye ve Yunanistan’ın da katılımıyla Kıbrıs konusunun uluslararası yönü, güvenlik ve garantiler konusunda bir konferans başlayacak. Gayet açıktır ki, gerekli olduğunda konferansın hedefleri doğrultusunda başka ilgili taraflar da davet edilecek. Söylemeye gerek yok, bu konferansta diğer hedeflerin arasında Kıbrıs Cumhuriyetini ilgilendiren uluslararası anlaşmalardaki değişiklikler de konuşulacak, dolayısıyla,  Kıbrıs Cumhuriyeti ilgili taraf olarak bu konferansa katılacak.  ”

Açıklamada ,“Yukarda belirtilenler ışığında, bu konuda her hangi bir yorumun Cumhurbaşkanı Anastasiades ve Kıbrıs Türk Toplumu lideri Mustafa Akıncı arasında 1 Aralık’ta varılan mutabakata bütünüyle uyumlu olmadığı” diye vurgulandı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık