AktüelKıbrıs SorunuHristodoulidis: Beşli Konferans için belirli bir tarih belirlenmedi

Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nikos Hristodoulidis, Kıbrıs sorunu üzerine beşli Konferans için belirli bir tarih belirlenmediğini ifade etti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 10, 2021
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nikos Hristodoulidis, Kıbrıs sorunu üzerine beşli Konferans için belirli bir tarih belirlenmediğini ifade etti.

PIK’e konuşan Hristodoulidis, BM Genel Sekreteri’nin özel danışmanı Jane Hall Lute’un dün akşam, Mart ayının ilk haftasında beşli konferans için verilen tarihlerin artık mevcut olmadığını bildirdiğini söyledi.

Bunun, pandemiyle başa çıkma bağlamında New York’ta var olan kısıtlamalardan kaynaklandığını vurguladı.

Türkiye’nin beşli konferansın Avrupa Konseyi toplantısından sonra yapılmasını istediği yönünde gelen bilgileri değerlendiren Hristodoulidis, Lefkoşa için önemli olanın bir sonuca ulaşmak olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı, “Avrupa Birliği tarafından belirlenen olumlu gündemi benimseyen Türkiye’den somut birşey görmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

Türk tarafının iki devletli çözüm talebine değinen Hristodoulidis, Kıbrıs Rum tarafının rızası olmadan kararlaştırılan çözüm çerçevesinin değiştirilemeyeceğine işaret etti.

Kıbrıs Rum tarafının, ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarında belirtildiği gibi, kararlaştırılan çözüm çerçevesinde bir değişikliği kabul etmeyeceğini yineledi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık