AktüelDünyaHong Kong’da yüz binler sokakta

Hong Kong’da yüz binlerce insan, zanlıların yargılanmak üzere Çin’e iadesini öngören yasa tasarısını protesto etmek için sokaklara döküldü. Kentte son 15 yılın en büyük kitlesel eylemleri olarak gösterilen protestolar, Çin’e bağlı özerk yönetime geri adım attırmayı hedefliyor.  Çin’de geçen hafta parlamentoya sunulan ‘Kaçak Suçlular Yönetmeliği’nde değişiklik yapılarak, suçluların Pekin’e iadesini mümkün kılan yasa tasarısının haziran ayının sonuna doğru yasalaşması bekleniyor. Tasarıya karşı çıkan yüz binlerce Hong Kong’lu ise protesto gösterileri için sokaklara çıktı. Yarım milyon...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 10, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Hong Kong’da yüz binlerce insan, zanlıların yargılanmak üzere Çin’e iadesini öngören yasa tasarısını protesto etmek için sokaklara döküldü. Kentte son 15 yılın en büyük kitlesel eylemleri olarak gösterilen protestolar, Çin’e bağlı özerk yönetime geri adım attırmayı hedefliyor. 

Çin’de geçen hafta parlamentoya sunulan ‘Kaçak Suçlular Yönetmeliği’nde değişiklik yapılarak, suçluların Pekin’e iadesini mümkün kılan yasa tasarısının haziran ayının sonuna doğru yasalaşması bekleniyor.

Tasarıya karşı çıkan yüz binlerce Hong Kong’lu ise protesto gösterileri için sokaklara çıktı. Yarım milyon göstericinin katıldığı iddia edilen gösterilerde, “Çin iadesine hayır, kötülük yasasına hayır” sloganları şehrin sokaklarında yankılandı. Göstericiler tarafından istifaya davet edilen Hong Kong Özerk Yönetimi İcra Kurulu Başkanı Carrie Lam, tasarıyı çekmeyi reddetmekle birlikte tasarıda birtakım ufak değişiklere gitti.

Zanlıların Çin dahil birçok ülkeye iadesini kolaylaştıran tasarıya, iş insanlarından öğrencilere, yaşlı genç birçok kesimden tepki artıyor. Gösterilere katılım yüksek hava sıcaklığına rağmen artış gösterdi.

Tasarıya karşı çıkanlar, özellikle Çin’e iade edilecek zanlıların, bu ülkede bağımsız olmayan, uluslararası standartlardan uzak ve muhalifleri takibat altına alan bir hukuk sistemine teslim edileceğine vurgu yapıyor. Göstericiler, yasanın Çin’den gelen baskı sonucu parlamentoya getirildiğini öne sürerken Lam, bu iddiayı “Tasarı için Pekin’den herhangi bir talimat ya da yetki almadım” diyerek reddetti.

Çin’in devlete bağlı medyası protestoların arkasında “dış çevrelerin” olduğunu savunuyor. ABD ve Avrupa Birliği yetkilileri ise tasarının Hong Kong’da hukukun üstünlüğüne büyük zarar vereceğini belirtiyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık