AktüelDünyaHomofobik yasa teklifi Macaristan’da kabul edildi

Muhalefet partileri "pedofili karşıtı yasa eşcinsellikle karıştırıldığı" için oylamaya katılmadı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 16, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Macaristan’da muhalefet partilerinin oylamaya katılmayarak boykot ettiği homofobik yasa teklifi parlamentoda kabul edildi.

Evrensel’in haberine göre aşırı sağcı Viktor Orban’in başında olduğu Macaristan’da muhalefet partilerinin “pedofili karşıtı yasayı eşcinsellikle karıştırdığı” için oylamaya katılmayarak boykot ettiği homofobik yasa teklifi parlamentoda kabul edildi.

1 ”hayır” oyuna karşı 157 ”evet” oyuyla kabul edilen yasaya göre okullarda, 18 yaş altındaki kişilere, eşcinselliğe ve cinsiyet değişikliğine teşvik eden herhangi bir içeriğin gösterimi yasaklandı.

Yasa ile televizyon kanalları da LGBTİ içerikli film ve programların izlenmesini 18 yaşın üzerindeki kişilere önerebilecek.

Öte yandan yasayla pedofili suçlularına verilen cezalar ağırlaştırılırken, bu kişilerin lunapark, hayvanat bahçesi ve yüzme havuzu gibi yerlerde çalışmaları da yasaklandı.

Bazı muhalefet partileri, hükümet pedofili karşıtı yasayı eşcinsellikle karıştırdığı için Meclis’teki oylamaya katılmayarak boykot gerçekleştirdi. 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık