AktüelİnsanHomofobik Tutumlar Kabul Edilemez

Kuir Kıbrıs Derneği Yönetim Kurulu Lefkoşa, Girne, Mağusa, İskele ve Karpaz’da “Mediha deyze, ben geyim” ve “Kamil abi, ben lezbiyenim” yazılı billboardlara gerçekleşen saldırıların kabul edilemez olduğunu vurguladı. Dernekten yapılan yazılı açıklama şöyle: Ülkemizde 2014 yılı itibari ile yapılan Ceza Yasası değişikliği kapsamında eşcinsel, biseksüel ve translara yönelik fiziksel veya psikolojik hiçbir şekilde ayrımcılık yapılamaz. Toplumumuzda yaşayan tüm insanlar gibi Lezbiyen Gey Biseksüel Trans ve İntersekslerin de eşit haklarda ve ayrımcılığa uğramadan yaşayabilmesi adına Kuir Kıbrıs...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 2, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kuir Kıbrıs Derneği Yönetim Kurulu Lefkoşa, Girne, Mağusa, İskele ve Karpaz’da “Mediha deyze, ben geyim” ve “Kamil abi, ben lezbiyenim” yazılı billboardlara gerçekleşen saldırıların kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Dernekten yapılan yazılı açıklama şöyle:

Ülkemizde 2014 yılı itibari ile yapılan Ceza Yasası değişikliği kapsamında eşcinsel, biseksüel ve translara yönelik fiziksel veya psikolojik hiçbir şekilde ayrımcılık yapılamaz. Toplumumuzda yaşayan tüm insanlar gibi Lezbiyen Gey Biseksüel Trans ve İntersekslerin de eşit haklarda ve ayrımcılığa uğramadan yaşayabilmesi adına Kuir Kıbrıs Derneği 2007’den beridir faaliyet vermektedir. Bunlardan bir tanesi de Unspoken/Konuşulmayan Projesidir.

CCMC, Kuir Kıbrıs Derneği ve Thomson Vakfı ortaklığıyla yürütülen iki yıllık Unspoken/Konuşulmayan Projesi faaliyetlerine 2016 Kasım ayında başlamış ve Kıbrıs Türk toplumunda LGBTI (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Transgender ve İnterseks) haklaryla ilgili diyaloğu güçlendirmeyi hedeflemektedir.

kuir_billboard1

Yürütülen bu farkındalık projesi kapsamında geçtiğimiz hafta Girne, Mağusa, Lefkoşa, İskele, Lefke ve Karpaz’ın çeşitli yerlerine “Kamil abi, ben lezbiyenim” ve “Mediha deyze, ben geyim” yazılı billboardlar yerleştirilmiştir. Bu billboardlar toplumumuzda konuşulmayan ve hiçe sayılan LGBTİ’lerin görünürlüğünü artırmak ve güvenli alanlar inşa etmek adına yapılmıştır. Fakat İskeleye yerleştirilen billboard yetkili firmaya bildirmeksizin belediye tarafından indirilmiş ve bu konuda ne derneğimize ne de yetkili firmaya açıklama yapılmamıştır. Ayrıca Girne-Lefkoşa boğaz yolundaki billboardumuz da kimliği bilinmeyen şahıs/şahıslar tarafından zarara uğratılmıştır.

Çeşitliliklerimizle toplumsal barış içerisinde yaşayabileceğimiz bir geleceğin yaratılmasında önemli bir adım olan bu tarz girişimlerin sabote edilmesi kabul edilebilir değildir. Nefret saikiyle fiziksel ve psikolojik şiddet içeren, homofobi kaynaklı bu tarz davranışları gerçekleştiren şahısları ve kurumları kınadığımızı ve gerekli her türlü hukuki yola başvuracağımızı kamuoyu ile paylaşmak isteriz.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık