AktüelMüzakerelerHollande: Müzakere Sürecine Katkıda Bulunmaya Hazırız

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, ülkesinin BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi ülke olarak Kıbrıs sorununa çözüm bulunması amacıyla yapılan müzakerelerde “yararlı bir rol” oynamaya ve bu yönde olumlu katkıda bulunmaya hazır olduğunu söyledi. Kıbrıs’ı dün ziyaret eden Hollande, Başkanlık Sarayında Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile görüştü. Görüşmenin ardından açıklamada bulunan Hollande, adaya yaptığı ziyaretle Kıbrıs sorununa BM Güvenlik Konseyi kararları temelinde bir çözüm bulunması amacıyla yapılan müzakelere desteğini ifade etmek istediğini vurguladı. Avrupa`nın (Kıbrıs sorunundaki) sürece katılması gerektiğine...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 10, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, ülkesinin BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi ülke olarak Kıbrıs sorununa çözüm bulunması amacıyla yapılan müzakerelerde “yararlı bir rol” oynamaya ve bu yönde olumlu katkıda bulunmaya hazır olduğunu söyledi.

Kıbrıs’ı dün ziyaret eden Hollande, Başkanlık Sarayında Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile görüştü.

Görüşmenin ardından açıklamada bulunan Hollande, adaya yaptığı ziyaretle Kıbrıs sorununa BM Güvenlik Konseyi kararları temelinde bir çözüm bulunması amacıyla yapılan müzakelere desteğini ifade etmek istediğini vurguladı.

Avrupa`nın (Kıbrıs sorunundaki) sürece katılması gerektiğine ve Avrupa Birliği`nin söz konusu süreci desteklemesi gerektiğini ifade eden konuk yetkili, Nikos Anastasiadis`in gelecek hafta yapılacak Avrupa Zirvesinde konuyu masaya getireceğini belirtti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyelerinin sürece katılması konusuna değinen Hollande, Fransa`nın söz konusu prosedürde yararlı bir rol oynamaya hazır olduğunu belirterek “gerçekten olumlu katkıda bulunabiliriz” dedi.

Kıbrıs – Fransa arasında sağlanan savunma işbirliği hakkında Hollande, söz konusu işbirliğinin daha da güçleneceğini ve iki ülkenin gelecek ayılarda savunma alanında bir işbirliği anlaşması imzalayacaklarını açıkladı.

Anastasiadis ise, Hollande ile yaptığı görüşmenin ardından, Fransa Cumhurbaşkanı`nı Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler hakkında bilgilendirdiğini ve Fransa hükümetinin Kıbrıs sorununda adil, yaşayabilir ve çalışabilir bir çözüm bulunması amacıyla Kıbrıs`ın yaptığı çalışmaları daima desteklediği için teşekkürlerini iletti.

Anastasiadis, Fransa`nın BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi olarak Kıbrıs sorununa olumlu katkıda bulunma niyetini vurgulayarak Fransa`nın özellikle Kıbrıs sorununun uluslararası boyutu konusunda ve çözümün uygulanmasını garanti etmek konusunda yardımcı olmaya niyetli olduğuna işaret etti.

kha

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık