koronavirusHIzlı testlerin tanı koymada yeri yok!

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, Kovid-19 testleri ile ilgili tartışmalara ilişkin açıklama yaptı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 4, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, Kovid-19 testleri ile ilgili tartışmalara ilişkin açıklama yaptı.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, Koruyucu Hekimlik ve Halk Sağlığı Sorumlusu Dr. Emre Y. Vudalı yazılı açıklamasında, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) hızlı antikor testleri ile ilgili; “bu tür testlerin sadece araştırma amaçlı kullanılmasını önerdiğini ve bunun dışında tanı koymada yerleri bulunmadığını ifade ettiğini” işaret etti.

Vudalı, DSÖ’nün, hızlı testleri Kovid-19 tanısında kullanabilmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu ve akabinde uluslararası sağlık kuruluşları tarafından onaylanması gerektiğini söylediğini de ifade ederek, “Bu gibi testlerin onaylanması halinde tanı ve toplum taraması gibi alanlardaki öneminin büyük olacağı bilinmelidir” dedi.

“Günümüzde Kovid-19 tanısı nasıl konulur”

Vudalı, Kovid-19 tanısının nasıl konulduğuna dair teknik bilgileri ise şöyle sıraladı:

“DSÖ ve eCDC güncel rehberlerine göre, tanı için sadece PCR (genetik) testler önerilmektedir. Bunun dışında ülkemizde de kullanılan hızlı antikor testleri sağlık otoriteleri tarafından onaylı olmadığından, bu testler ile kesin tanıya gidilemeyebilir. Diğer taraftan hızlı antikor testlerin uygulanmasında kişinin önceden geçirmiş olduğu diğer koronavirüs enfeksiyonlarna bağlı çapraz reaksiyonlar sonucu yanlış pozitif IgM mevcudiyetine rastlanabildiği de unutulmamalıdır.

Kovid-19 için onaylı hızlı test veya ELISA testi var mıdır? Maalesef günümüzde onaylı hızlı test veya ELISA testi bulunmamaktadır. Ancak değerlendirmede olan çeşitli testleri FINDDX sitesinden bulabilirsiniz.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık