İnsanHindistan’da ‘İnek Maskeli’ Protesto: Anayasada Kadınlar İnekler Kadar Yer Bulmuyor

Sujatro Ghosh isimli bir sanatçı, Instagram’da başlattığı fotoğraf serisinde Hindistanlı kadınları ‘plastik inek maskeleri’ ile fotoğraflıyor. Ghosh’un amacı ise, “Kadınlara yönelik cinsel şiddet oranının çok yüksek olduğu Hindistan’da kadınların ülkenin çoğunluğunun inandığı Hinduizme göre kutsal addedilen inekler kadar önemsenmediğini” vurgulayan sessiz bir protesto yapmak. Çeviri – Derleme: Ezgi Gül/Gazete Karınca Hindistanlı fotoğrafçı Sujatro Ghosh, Instagram adlı sosyal medya sitesinde bir fotoğraf serisi başlattı. Sanatçı, başkent Yeni Delhi’de kamuya açık alanlarda Hindistanlı kadınları fotoğraflıyor. Fakat bir...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 27, 2017
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Sujatro Ghosh isimli bir sanatçı, Instagram’da başlattığı fotoğraf serisinde Hindistanlı kadınları ‘plastik inek maskeleri’ ile fotoğraflıyor. Ghosh’un amacı ise, “Kadınlara yönelik cinsel şiddet oranının çok yüksek olduğu Hindistan’da kadınların ülkenin çoğunluğunun inandığı Hinduizme göre kutsal addedilen inekler kadar önemsenmediğini” vurgulayan sessiz bir protesto yapmak.


Çeviri – Derleme: Ezgi Gül/Gazete Karınca


Hindistanlı fotoğrafçı Sujatro Ghosh, Instagram adlı sosyal medya sitesinde bir fotoğraf serisi başlattı.

Sanatçı, başkent Yeni Delhi’de kamuya açık alanlarda Hindistanlı kadınları fotoğraflıyor.

Fakat bir gariplik var.

Kadınların kafasındaki ne öyle, kocaman bir plastik inek maskesi mi?

 

 

Hinduizmde inekler

Hindistan’da en yaygın inanç olan Hinduizme göre inekler ‘kutsal’ hayvanlar.

Bazı bölgelerde inek öldürmek yasak.

Hatta öyle ki et yediği düşünülen insanlardan ‘intikam almak’ için timler bile kurulmuş.

2015’te, Mohammad Akhlaq isimli bir Müslüman, inek eti yediği gerekçesiyle bölge sakinleri tarafından linç edilerek öldürülmüştü.

Bu yılın başında Maharashtra eyaleti, ineklerin öldürülmesi veya inek eti ürünleri satılması durumunda 5 yıla kadar hapis öngören bir yasayı kabul etmişti.

 

 

‘Anayasada kadın hakları inekler kadar yer bulmuyor’

Hindistan, kadına yönelik cinsel şiddetin en yoğun görüldüğü yerlerden biri.

24 yaşındaki Sujatro Ghosh, Calcutta’da yaşıyor.

Kendisini bir sanatçı ve aktivist olarak tanımlıyor.

Ghosh çalışmalarında ‘anayasada kadın haklarının inekler kadar korunmayışına’ dikkat çekmeye çalışıyor:

Hindistan gibi bir ülkede kadın hakları çok önemli bir konu. Bununla ilgili yıllardır mücadele veriyoruz. En büyük problem, yasaların uygulanışı. Hindistan’da kadın haklarının korunması konusuna sanatımla nasıl destek olabilirim diye düşünüyordum. Aklıma bu ineklerle ilgili haberler geldi ve ‘Neden bunu sanatsal bir şekilde yapamayayım?’ dedim. Bir kadın Delhi sokaklarına çıkıyor, kafasında inek maskesi. İnsanların nasıl tepki vereceğini görmek istedim. Maskeyle fotoğraflarını çekmek istediğim bazı arkadaşlarım ilk başta reddettiler. Ama Instagram’daki fotoğraflar çok ilgi görünce fikirleri değişti.

 

 

Altmetinde ‘eğer inekleri koruyabiliyorsak, e demek ki kadınları da koruyabiliriz’ diyen sanatçı, protestonun amacını şöyle anlattı:

Sanatım bir çeşit protesto. Benim ülkemde inekler kadınların hayatından ve güvenliğinden daha önemli. Birçok Hindu, ineklerin kutsal hayvanlar olduğuna inanıyor ve onlara tapıyor. Birçok müslüman da inekleri gündelik hayatında yiyecek olarak tüketiyor. Bu ‘tapalım mı yiyelim mi’ çatışması asla bitmiyor ve üzerinden siyasi çıkarlar sağlamak çok yanlış. Neden insanların ne tüketip tüketmeyeceklerini seçmelerine izin vermiyoruz? Toplumun çeşitli kesimlerinden kadınları fotoğraflayacağım. Bu, Hindistan’ın en çok ziyaret edilen yerlerindne biri olan Kapısı’ndan başlayan sessiz bir protestodur.

Sanatçının Instagram adresine buradan ulaşabilirsiniz.

My art comes as a form of protest. In my country Cows are more important than a woman’s life with more security. (Reference: Majority of Hindus believe cow as their holy animal and they worship it though Majority of Muslims consume it as a part of their daily meal.) The debate is never ending “Whether to consume or worship it” but gaining political benefits out of it is wrong. Why not let the people decide what they want to consume. I will be photographing women from different parts of the society. This is silent form of protest which starts from India Gate, one of the most visited sights in India. I would be more than happy if you reach out to me and want to get photographed or maybe join this form of protest. #RisingBeyondJingoism #WHPstandout #indiagate #cow #women #protest #womenpower #weekend #indiarising #workingwomen #live #animals #love #laugh #thecowmaskproject #standup #everydayeverywhere #indiaphotoproject #everydayindia #womenphotographers #myfeatureshoot

919 Likes, 62 Comments – Sujatro Ghosh (@sujatroghosh) on Instagram: “My art comes as a form of protest. In my country Cows are more important than a woman’s life with…”

Kaynak: France24

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık