Hindistan’da eşcinsellik artık yasak değil

Hindistan Yüksek Mahkemesi yargıçları, tarihi bir karar alarak eşcinselliği yasaklayan eski bir yasa maddesini “illegal” olarak değerlendirdi.

Hindistan’da eşcinsellik 2009 yılında yasak olmaktan çıkarılmış ancak 2013 yılında yeniden yasaklanmıştı.

Dünyanın en kalabalık nüfuslu ikinci ülkesi olan Hindistan’da Yüksek Mahkeme, 6 Eylül Perşembe günü tarihi bir karar alarak, ceza kanununun 377’inci maddesini “illegal” olarak kabul etti. Ülkenin İngiliz sömürgesi altında olduğu döneme ait olan yasa maddesi, aynı cinsiyetten iki kişi arasındaki cinsel ilişkiyi “doğaya karşı” olarak nitelendirerek yasaklıyordu.

Ülke Mayıs 2014’ten, toplum konusunda aşısı muhafazakar olan Hindu milliyetçileri tarafından yönetiliyor. Başbakan Narendra Modi hükümeti, eşcinsellik önündeki yasağın kaldırılması konusunda tutum almayarak, meseleyi yargıya bıraktı.

Başta kırsal bölgelerde yaşayanlar olmak üzere Hindistanlıların yüzde 70’i eş cinselliği “zihinsel bir hastalı” olarak değerlendiriyor. Eşcinsellik mevcut durumda dünyada 71 ülkede yasaklı durumda.

Gazedda'dan haberdar olmak için takipte kalın...

Gazedda

Gazedda

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır. Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.

Kızgın çiftçiler bu kez Galler Parlamentosu’nun önünde: İklim inkarcılarının eli güçleniyor

Binlerce Galli çiftçi, sanayilerini mahvedeceğini söyledikleri iklim politikalarını protesto etmek için Galler Parlamentosu’nun önünde kitlesel bir gösteri düzenledi. Galli Muhafazakar ve Ekose Cymru‘dan siyasetçilerin de katıldığı eylemde çiftçiler İşçi Partisi‘nin yönettiği hükümeti, ülkenin...

Okumaya Devam Et

Twitter’da takip et

Gazedda Sosyal Medya

SON EKLENENLER

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist