koronavirusHindistan’da ‘çifte mutant’ Covid varyantı bulundu

Hindistan'da toplanan örneklerden koronavirüsün yeni bir "çifte mutant" varyantı tespit edildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 24, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Hindistan’da toplanan örneklerden koronavirüsün yeni bir “çifte mutant” varyantı tespit edildi.

BBC’nin haberine göre, Yetkililer, iki mutasyonun aynı virüste bir araya geldiği varyantın aşılardan daha bulaşıcı veya daha az etkilenip etkilenmediğini kontrol ediyor.

18 Hint eyaletinden toplanan 10 bin 787 örnekte 771 bilinen varyant vakalarının ortaya çıktığı da belirtilirken, varyantların Hindistan’daki vakalardaki artış ile bağlantılı olmadığı belirtiliyor.

Öte yandan, Hint Hükümeti Hindistan’ın Batı Maharashtra eyaletinden toplanan örneklerin analizinin, geçen yılın Aralık ayına kıyasla “E484q ve L452R çift mutasyonunun örneklerinin fraksiyonunda bir artış” gösterdiğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada,”bu çift mutasyonun bağışıklıktan kurtulduğunu ve enfeksiyonu artırdığını duyurdu.

Bakanlık yetkilisi Dr. Jameel, “Hindistan’daki L452r ve E484Q mutasyonlarının bir araya gelmesiyle ayrı bir soyun gelişebileceğini belirtti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık