AktüelKıbrıs SorunuPolitikaHindistan da Türkiye’nin Maraş adımına karşı

"Maraş'ın statüsüne ilişkin son zamanlarda yapılan tek taraflı açıklamalardan derin endişe duyuyoruz"
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 23, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Gazedda Haber Merkezi

Hindistan, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne destek vererek hayalet şehir Maraş-Varosha’yı açmak için Türkiye’nin hareketlerinden duyduğu derin endişeyi dile getirdi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçici üyesi olan Hindistan, Dışişleri Bakan Sözcüsü Arindam Bagchi haftalık basın toplantısında bir soruya yanıt olarak “Maraş, BM Güvenlik Konseyi’nin ele aldığı bir konu. Maraş’ın statüsüne ilişkin son zamanlarda yapılan tek taraflı açıklamalardan derin endişe duyuyoruz” dedi.

“Biz her zaman bu konunun BM kararına uygun olarak barışçıl bir şekilde çözülmesini savunduk. Maalesef BMGK’nın 9 Ekim 2020 tarihli başkanlık açıklamasına yansıyan sesine uyulmadı. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını, egemenliğiniü, toprak bütünlüğü ve birliğini her zaman destekledik” dedi.

Dışişleri Bakan Sözcüsü Arindam Bagchi’nın yaptığı açıklama, Hindistan’ın son 24 saat içinde konuyla ilgili yaptığı ikinci yorum. Çarşamba günü, Hindistan’ın Birleşmiş Milletler elçisi Tirumurti, konu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne geldiğinde konuyla ilgili derin endişelerini dile getirmişti.

Konuyla ilgili BMGK toplantısında Tirumurti, Maraş’ta BMGK kararlarına aykırı olarak atılan tek taraflı adımlar konusunda “derin endişe” dile getirdi ve “Kıbrıslıların liderliğinde ve yönetiminde iki bölgeli iki toplumlu federasyon sürecinin” en önemli adım olması gerektiğini söyledi.

Gazeddakıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık