koronavirusHiçbir hazırlık yapmadan açılıyoruz!

Bakanlar Kurulu, bugün yaptığı toplantısında 1 Temmuz itibariyle açılma kararı alındığını açıkladı. Dünyada koronavirüs salgını sürat kesmeden yayılmaya devam ederken açılma kararı alan Bakanlar Kurulu, Pandemi Hastanesi'ni bile yapmadı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 11, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Bakanlar Kurulu, bugün yaptığı toplantısında 1 Temmuz itibariyle açılma kararı alındığını açıkladı. Dünyada koronavirüs salgını sürat kesmeden yayılmaya devam ederken açılma kararı alan Bakanlar Kurulu, Pandemi Hastanesi’ni bile yapmadı.

Kıbrıs’ın kuzeyinde ilk korona virüs vakasının görüldüğü 10 Mart’tan itibaren eğitime ara verilmesi, ülkeye kara, deniz ve hava yoluyla girişlerin sınırlandırılması gibi önlem kararları üreten Bakanlar Kurulu, 4 ayın ardından yurt dışından gelişlere açılma kararı aldı.

Kıbrıs’ın kuzeyi, dışa kapalı olduğu bu süreçte, ikinci dalga koronavirüs salgınına yönelik hiçbir önlem almadı. Mart ayında şov yaparak Pandemi Hastanesi planının sunulmasının üstünden epey zaman geçmesine rağmen halen tek bir çivi bile çakılmadı.

Ventilatör sayısının arttırılması ile ilgili reklam yapan kuzeydeki idare, 75 ventilatörün yarısını dahi halen ambardan çıkarmadı. Bu süreçte sağlık alanında uzman takviyesinde bulunmadı, personele gerekli bilimsel verilerle donatmadı ve sadece 2 bin 500 civarında PCR testi stoku yaptı.

Ülkeye girişten 3 gün önce PCR yapılması testi koştu koşmasına ancak, bugün yayımlanan bir araştırma bu testlerin negatif sonuç verebileceğini duyurdu.

Johns Hopkins Üniversitesi’nin viral genetik bulguyu tespit eden RT-PCR testleriyle ilgili daha önce yapılan 7 araştırmadan edinilen veriyi değerlendirdiği çalışmanın ayrıntıları “Annals of Internal Medicine” dergisinde yayımlandı.

Hastaneye kaldırılanlar dahil kişilerden pamuklu çubukla alınan 1330 solunum yolu örneği üzerinde yapılan inceleme, erken yapılan testlerin hatalı negatifle sonuçlanabileceğini, bu testlerden en iyi performansın semptomlar görüldükten 3 gün sonra alındığını ortaya koydu.

Bilimsel içeriği olmayan, derme çatma bir raporla dünyaya açılma kararı neyle sonuçlanacak göreceğiz…

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık