koronavirusHepimize yalan söylüyorlar: Gemi ile daha çok vaka geldiği yalan!

Bakanlar Kurulu'nun dünkü temennilerle dolu geçirdiği toplantısında, tek bir karar almıştı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 18, 2020
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

Bakanlar Kurulu’nun dünkü temennilerle dolu geçirdiği toplantısında, tek bir karar almıştı. Alınan karar gereği, adaya gemiyle daha çok vaka geldiği ve dolayısıyla gemiyle gelen yolcu sayısının azaltılacağı belirtilmişti. Ancak yapılan araştırma, uçakla gelen kişilerde vaka görülme sayısının daha fazla olduğunu ortaya çıkardı.

Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, deniz yolu ile gelenlerde 66, hava yolu ile gelenlerde 33 yolcunun pozitif test sonucu verdiğini belirtmişti. Ancak Sağlık Bakanlığı’nın resmi Facebook hesabından toplanan veriler bunu göstermiyor. Günlük olarak paylaşılan veriler hesaplandığı zaman, kapıların açıldığı 1 Temmuz’dan bu yana, toplam 113 vakanın Kıbrıs’ın kuzeyinde görüldüğü belirlenirken, bu vakaların 64’ünün hava yolu ile Kıbrıs’a geldiği de yazılıyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından verilen bilgide, 64 pozitif vakanın hava yolu ile adaya geldiği, 28 kişinin ise deniz yolu ile adaya geldiği gözlemleniyor. 113 vakanın 14’ünün “temaslı” olarak açıklandığı da gözlemlenen açıklamalarda, bu vakaların deniz mi yoksa hava yolu ile mi adaya geldiği hakkında detaylı bir açıklama yapılmadı. Öte yandan son bir kaç günde ise yerel vakaların ortaya çıktığını belirten Sağlık Bakanlığı 6 yerel vakanın da bulunduğunu açıklamıştı. Bu rakamların hepsi toplanınca toplam vaka sayımız 112 olarak ortaya çıkıyor. 113’üncü vakanın ise kim olduğu hakkında herhangi bir bilgiye erişilemedi.

Verilerin niye tam tersi açıklandı, Bakanlar Kurulu, bomboş bir toplantı yapıp niye anlamsız bir karar aldı sorularının yanıtları ise bilinmiyor.

Uçakla gelen kişilerin daha çok kumar oynamaya geldiği ve gemiyle gelenlerin daha çok işçi kesimi olduğu varsayılırsa; Bakanlar Kurulu’nun sınıf ayrımcılığı yaptığını söylemek mümkün müdür?

Karar neydi?

Toplamda 50 bin yolcunun içinden, özellikle deniz yolu ile gelenlerde 66, hava yolu ile gelenlerde 33 yolcunun pozitif test sonucu verdiğini belirten Özersay, riskin deniz yoluyla gelişlerde olduğu dikkate alınarak, deniz yoluyla gelen yolcu sayısını günde 400’den 250’ye indirilmesi yönünde bir karar alındığını kaydetmişti. Özersay, ayrıca deniz yoluyla adaya gelenlerin PCR sonucunu limanlarda beklemeleri için fiziki imkanlar sağlanacağını da kaydetmişti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..