PolitikaHemşireler ve Ebeler Sendikası’ndan Grev ve Eylemlere Katılma Kararı

Hemşireler ve Ebeler Sendikası, hükümetin çalışma ve okul saatleriyle ilgili kararına karşı Salı günü yapılacağı açıklanan genel greve, Lefkoşa bölgesi hastanelerinde katılma kararı aldı. Hemşireler ve Ebeler Sendikası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özgöçmen yazılı açıklamasında, “Saatleri geri çekmek yerine çalışma saatlerini değiştirmekle kaçamak çözümler üreten hükümet, özel sektör çalışanını düşünmediği gibi işe erken saatte başlayan Sağlık Çalışanı Hemşire ve Ebeleri yok saymaktadır” dedi. Özgöçmen, “yolların altyapısı ve güvenliği düşünülmeden alınan bu yanlış karar neticesinde yok...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 4, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Hemşireler ve Ebeler Sendikası, hükümetin çalışma ve okul saatleriyle ilgili kararına karşı Salı günü yapılacağı açıklanan genel greve, Lefkoşa bölgesi hastanelerinde katılma kararı aldı.

Hemşireler ve Ebeler Sendikası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özgöçmen yazılı açıklamasında, “Saatleri geri çekmek yerine çalışma saatlerini değiştirmekle kaçamak çözümler üreten hükümet, özel sektör çalışanını düşünmediği gibi işe erken saatte başlayan Sağlık Çalışanı Hemşire ve Ebeleri yok saymaktadır” dedi.

Özgöçmen, “yolların altyapısı ve güvenliği düşünülmeden alınan bu yanlış karar neticesinde yok yere insanların ölmesine göz yummayacaklarını, yeniden çocukların hayatını kaybetmesini ya da işe erken saatlerde başlayan bir hemşirenin veya bir ebenin hayatını kaybetmesini beklemeyeceklerini” ifade etti.

“Yaratılan bu kaos yetmezmiş gibi yolların iyileştirilmesi için kamu çalışanının maaşlarından kesinti yapılmasını gündeme getiren hükümet kendi yetersizliğini ortaya koyacak kadar çaresiz durumdadır” diyen Özgöçmen, bu öneriyi reddettiklerini dile getirdi.

Özgöçmen şunları kaydetti:

“Hükümet, yaz saati uygulamasının yıl boyu uygulanması kararını iptal etmeli, yaşanılan acı hadisenin sorumlularını da görevden almalıdır. Toplumun ortak sorunu olması sebebi ile sendikal platform üyesi olmamamıza rağmen kendilerine görüşlerimizi bildirmiş olduğumuzu ve Salı günkü genel grevi de Lefkoşa bölgesi hastanelerinde uygulama kararı aldığımızı, doğacak her sorun ve sıkıntının nedeninin hükümet edenler olduğunu bildiririz.”

Yaşanan trafik kazası neticesinde gördükleri karşısında ailelerle birlikte önce bu büyük acıyı sağlık çalışanlarının yaşayarak derinden hissettiğini ve her zaman olduğu gibi geride kalan ve diğer tüm hastaları için yaşadıkları acıyı içlerine gömüp görevlerinin başında olduklarını belirten Özgöçmen, “Genci, yetişkini, yaşlısı binler, yaz saati uygulamasından geri adım atılması konusunda sokaktaydı, ancak hükümet ben yaptım oldu anlayışı ile bildiğini okumaya devam etmektedir” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık