AktüelHellimin İçine Sağlığa Aykırı Eklemeler Yapılıyor

Kimya Mühendisleri Odası, süt tozunun hellim yapımında kullanılmasının coğrafi tescilden dolayı mümkün olmadığını, kullanılması durumunda ise üretilen ürünün hellim değil başka bir peynir olacağını vurguladı. Kimya Mühendisleri Odası, hellim üretiminde süt tozu kullanıldığına ilişkin gazete ve sosyal medyada çıkan haberler üzerine yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Kıbrıs’ın kuzeyinde süt tozu kullanma izninin sadece çikolata ve dondurma üreticilerine verildiği, bu iki ürün dışında kullanılmasının yasak olduğu ifade edildi. “HELLİMİN İÇİNE SAĞLIĞA AYKIRI EKLEMELER YAPILIYOR” Açıklamada, halk sağlığı hiçe...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 2, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kimya Mühendisleri Odası, süt tozunun hellim yapımında kullanılmasının coğrafi tescilden dolayı mümkün olmadığını, kullanılması durumunda ise üretilen ürünün hellim değil başka bir peynir olacağını vurguladı.

Kimya Mühendisleri Odası, hellim üretiminde süt tozu kullanıldığına ilişkin gazete ve sosyal medyada çıkan haberler üzerine yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Kıbrıs’ın kuzeyinde süt tozu kullanma izninin sadece çikolata ve dondurma üreticilerine verildiği, bu iki ürün dışında kullanılmasının yasak olduğu ifade edildi.

“HELLİMİN İÇİNE SAĞLIĞA AYKIRI EKLEMELER YAPILIYOR”

Açıklamada, halk sağlığı hiçe sayılarak, hellimlerin şişmemesi için salamura suyuna hidrojen peroksit katıldığına dikkat çekti.

Bazı durumlarda paketlendikten sonra kontaminasyonu ortadan kaldırmak için hellimlerin kaynar suya indirilmesi işlemi sırasında ambalajdaki polimerin bileşimindeki bazı zararlı maddelerin hellime geçmesinin söz konusu olduğu vurgulandı.

“DENETİM, HELLİM DENETLEME KURULU TARAFINDAN YAPILIYOR”

Açıklamada, stabilizasyon ve kıvam artırma amaçlı olarak hellimin içeriğine coğrafi tescile ve sağlığa aykırı çeşitli kimyasal eklemeler yapıldığı ifade edilerek, bunların resmi kurumlar tarafından denetlenmesi gerektiğini belirtildi.

Hellimle ilgili denetimlerin Sanayi Odası tarafından oluşturulan Hellim Denetleme Kurulu tarafından yapıldığına işaret edildi.

Açıklamada “Coğrafi tescil gereği hellimin kuru maddesi en az yüzde 54 kuru maddede yağ oranı ise yüzde minimum 45 olmalıdır. Şekil itibari ile kare veya oval şekilde olup katlı olmalıdır” denildi.

Açıklama şöyle devam etti:

“Oda olarak, katma değeri yüksek olan hellimi gerçek anlamıyla üreten firmaların yanında olduğumuzu belirtirken, ilgili kurumlarla işbirliği yapmaya hazır olduğumuzu bildirir, halkımızın gerçek anlamda üretilen hellimi tüketmelerini öneririz.”

tak

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık