AktüelEkonomi PolitikHellim, ayrılıkçıları telaşa düşürdü!

Hellim’in Avrupa Parlamentosu’nda coğrafi tescil alması, Kıbrıs’ın kuzeyindeki ayrılık düşkünü iktidarda panik yarattı. Seçtirilmiş Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ve Ekonomi Bakanı Erhan Arıklı sırayla açıklamalar yaparak “büyük oyunu” açıkladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 31, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Hellim’in Avrupa Parlamentosu’nda coğrafi tescil alması, Kıbrıs’ın kuzeyindeki ayrılık düşkünü iktidarda panik yarattı. Seçtirilmiş Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ve Ekonomi Bakanı Erhan Arıklı sırayla açıklamalar yaparak “büyük oyunu” açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı: Önerilerimiz dikkate alınmadı

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıkamada, hellimin coğrafi işaret tescilinin adadaki iki toplum arasında güven yaratmak maksadıyla bir güven yaratıcı önlem olarak ele alınması konusunda güneye öneriler yapıldığını ancak, Kıbrıslırum tarafının, Kıbrıslıtürk üreticilerinin taleplerinin yerine getirilip, belirsizlikler netleşmeden, AB sürecinin ilerlemesini tercih ettiğini belirtti.

Ertuğruloğlu: Hellim konusu sevindirici bir gelişme değil

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Avrupa Parlamentosu’nda çıkan hellim kararını anlamadı. Ertuğruloğlu, AB’nin kktc’yi Kıbrıs Cumhuriyeti’nin toplumu olarak gördüğünü ifade ederek, gelişmenin “sevindirici” bir olay olmadığını düşündüğünü belirtti.

Ertuğruloğlu Kıbrıs Postası TV’de Gökhan Altıner’in sunduğu “Sabah Postası” programına konuk olarak hellimin tescili ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ertuğruloğlu “Ne yapalım? AB’yi bu karar için alkışlayalım mı? Ben bu gelişmenin, sevindirici bir olay olduğunu düşünmüyorum. AB, bizi Kıbrıs Cumhuriyeti diye isimlendirilen Rum devletinin bir toplumu olarak görüyor” şeklinde konuştu.

Arıklı: AB jest değil, emrivaki yaptı

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, “Avrupa Birliği, hellim konusunda jest değil emrivaki yaptı” dedi.

Başbakan Yardımcılığı, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, Arıklı, BRT’de katıldığı bir programda hellim tescili ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Hellim konusunda farklı düşünceler içerisinde olduğunu söyleyen Arıklı, AB’nin jest değil emrivaki yaptığını söyledi. Bu durumu siyasi bir manevra olarak niteleyen Erhan Arıklı, “Biz AB’ye ne kadar hellim ihraç edeceğimizi bilmiyoruz, bilinmeyen bir açılım için Rumların inisiyatifini kabul etmek doğru bir yaklaşım değil” dedi.

Arıklı, geçmişte Ortadoğu pazarında Rumların rekabetinin kırıldığına dikkat çekerek, “Şimdi onların izni olmadan Ortadoğu’ya bile hellim ihraç edemeyeceğiz. Ortadoğu pazarını kaybedebiliriz. AB pazarında ise gerekli kaliteyi tutturma aşamasında ciddi endişelerim var” ifadelerini kullandı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık