PolitikaHedef HDP’li Milletvekilleri Miydi?

Türkiye Diyarbakır’da IŞİD’in üstlendiği saldırı sırasında gözaltında bulunan Sırrı Süreyya Önder, çıkarıldığı mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Bugün Diyarbakır’da düzenlenen protesto gösterisine katılan Önder, bombalı saldırının kendilerine yönelik olduğunu açıkladı. Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre Önder saldırı sırasında aynı kampüs içinde tutulduklarını belirterek, “Figen başkanımız, İdris başkanımız, ben ve Abdullah Zeydan vekilimiz emniyete sokulurken eş başkanımız Selahattin Demirtaş adliyeye götürülüyordu. Biz o binaya girdikten sonra ve içindeyken patlama gerçekleşti. Orada 26 gündür parti yöneticilerimiz ve...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 5, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Türkiye Diyarbakır’da IŞİD’in üstlendiği saldırı sırasında gözaltında bulunan Sırrı Süreyya Önder, çıkarıldığı mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Bugün Diyarbakır’da düzenlenen protesto gösterisine katılan Önder, bombalı saldırının kendilerine yönelik olduğunu açıkladı.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre Önder saldırı sırasında aynı kampüs içinde tutulduklarını belirterek, “Figen başkanımız, İdris başkanımız, ben ve Abdullah Zeydan vekilimiz emniyete sokulurken eş başkanımız Selahattin Demirtaş adliyeye götürülüyordu. Biz o binaya girdikten sonra ve içindeyken patlama gerçekleşti. Orada 26 gündür parti yöneticilerimiz ve yurttaşlarımız ve eş başkanlarımız gözaltındaydı. Bu katliam operasyonu inceden inceye hesaplanmış operasyondu” dedi.

Saldırıyı IŞİD’ın üslenmesine rağmen Diyarbakır Valiliği PKK’nın yaptığı konusunda ısrarlı. Valilikten yapılan açıklamada, “04.11.2016 günü saat 7.53 te, İlimiz Bağlar İlçesi Aydın Arslan Bulvarında, bomba yüklü bir araçla saldırı düzenlenmiş ve olayın akabinde saat 11.22’de Valiliğimiz tarafından, patlama olayının bölücü terör örgütü tarafından üstlenildiği şeklinde bir açıklama yapılmıştı. Uluslararası bir haber ajansının bir kaynağa dayandırarak yaptığı bir habere dayalı olarak, basında ve sosyal medyada olayın IŞİD terör örgütü tarafından üstlenildiğine dair haberler yer almıştır. Valiliğimizce yapılan açıklama, bölücü terör örgütü elemanlarının kendi aralarında yapmış oldukları telsiz konuşmalarına dayandırılmıştır. Konuyla ilgili bölücü terör örgütü mensupları arasında yapılan üç ayrı telsiz konuşmasında, eylemin Kemal kod adlı bölücü terör örgütü mensubu tarafından 3 ton patlayıcı kullanılarak gerçekleştirildiği ve fedai türü tabir edilen eylem olduğu açıkça yer almaktadır. Bu bilgiler çerçevesinde söz konusu saldırının bölücü terör örgütü mensuplarınca yapıldığını açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Söz konusu sosyal medyada ve bazı haber organlarında yer alan haberler, çoğunlukla sivil vatandaşlarımızın zarar gördüğü ve hayatını kaybettiği menfur saldırı olayıyla ilgili farklı algı oluşturmaya ve bölücü terör örgütünü korumaya yönelik haberlerdir. Valiliğimiz tarafından daha önce yapılan açıklamalarda da belirtildiği gibi; vatandaşlarımızın resmi açıklamalar dışında açıklamalara ve algı yaratmaya yönelik haberlere itibar etmemesi önem arz etmektedir. Konuyla ilgili olarak başlatılan soruşturma çok yönlü olarak ve derinlemesine devam etmektedir ve gelişmeler oldukça bilgi verilecektir” dendi.

Saldırının gerçekleştiği mahallede yaşayanlar da yaralarını sarmaya çalışıyor. Patlama noktasının yakınındaki onlarca bina kullanılamaz hale geldi. Mahalle sakinlerin evlerinden kurtarabildikleri eşyalarını alarak başka yerlere gidiyor. Bir çok kişi ise çaresizce evin içinde beklemeye başladı. Patlama bölgesindeki binaların dış duvarları çökerken, içeride de duvarlar yıkıldı. Hasar gören sadece evler değil civarda bulunan bütün araçlar da ağır hasar gördü.

Evi hasar gördüğü için dışarda kalan Ahmet Ayan, yaşadıklarını Amerikanın Sesi’ne anlattı. Ayan, ”Sabah erkendi, daha yataktaydım. Patlamayla tavana doğru sıçradım. Cam kırıkları içinde çocuklarıma doğru koştum. Ayaklarım kan içinde kaldı. Evimiz kullanılamaz halde, dün gece dışarda kaldım” dedi.

Patlama nedeniyle yolda derin bir çukur açıldı. Emniyet binası da harabeye döndü. Görgü tanıkları olayın ardından bir grubun hava ateş açarak olay bölgesinden kaçtığını söyledi. Öte yandan çevrede bulunan yollarda onarım ve altyapı çalışmaları başladı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık