AktüelDünyaHDP’ye kapatma davası!

TC Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, HDP’nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’nde dava açtı. İddianame Yüksek Mahkeme’ye gönderildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 17, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

TC Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, HDP’nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’nde dava açtı. İddianame Yüksek Mahkeme’ye gönderildi. İddianamede, HDP üyelerinin beyan ve eylemleriyle “devletin milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı, ortadan kaldırmayı” amaçladıkları belirtildi.

Erdoğan’ın seçimi

İmam hatip kökenli Şahin, Yargıtay Büyük Genel Kurulunca 30 Mayıs 2019’da Yargıtay 14. Ceza Dairesi Başkanlığına getirilmiş, 4 Haziran 2020’de Yargıtay Büyük Genel Kurulunca gösterilen adaylar arasından Tayyip Erdoğan tarafından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına seçilmişti.

Bahçeli’nin istediği oldu

Kapatma davasının duyurulmasının MHP 13. Olağan Büyük Kurultayının hemen önceki gününe denk gelmesi dikkat çekti. HDP hakkında kapatma davası açılması isteğini yüksek sesle dile getiren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, böylece istediğini almış oldu.

MHP son günlerde “andımız”ın kaldırılması kararı üzerinden gerilimi tırmandırıyor, işi MHP’ye yakın kadroların kontrolündeki resmi hesaplardan mermili sosyal medya mesajları paylaşmaya kadar götürüyordu.

Trabzon Emniyet Müdürlüğü’nün aşağıdaki paylaşımı özellikle dikkat çekmişti. Trabzon İl Emniyet Müdürlüğü’nün başında MHP’li kimliğiyle bilinen Metin Alper bulunuyor.

Gergerlioğlu’nun milletvekilliği düşürüldü

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında kesinleşen yargı kararı Meclis Genel Kurulu’nda okundu. Böylelikle Gergerlioğlu’nun milletvekilliği düşürüldü.

Gergerlioğlu “Terör propagandası yapmak” suçlamasıyla 2 yıl 6 ay hapis cezası verilmiş, sosyal medyada bir yaptığı haber paylaşımlarının da delil olarak gösterildiği yargılama tepkiyle karşılansa da Yargıtay’ın onamasıyla ceza kesinleşmişti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık