PolitikaTürkiye’de HDP’ye Gece Yarısı Darbesi -Video-

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve bazı milletvekilleri evlerine ve HDP Genel merkezine düzenlenen eş zamanlı baskınlarla gözaltına alındı. Baskınların ardından Türkiye’de facebook, twitter, youtube ve whatsapp’a erişim sınırlaması getirildi. HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, avukatı Mehmet Emin Aktar ile yaptığı görüşme sonrası sağlığının yerinde olduğunu açıkladı. DEMİRTAŞ TWİTTERDEN DUYURDU Selahattin Demirtaş evine düzenlenen baskını Türkiye saati ile 1:30’da yayınladığı tweet ile paylaştı. Selahattin Demirtaş on Twitter Diyarbakırda evimde zorla gözaltına alınma...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 3, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve bazı milletvekilleri evlerine ve HDP Genel merkezine düzenlenen eş zamanlı baskınlarla gözaltına alındı. Baskınların ardından Türkiye’de facebook, twitter, youtube ve whatsapp’a erişim sınırlaması getirildi.

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, avukatı Mehmet Emin Aktar ile yaptığı görüşme sonrası sağlığının yerinde olduğunu açıkladı.

DEMİRTAŞ TWİTTERDEN DUYURDU

Selahattin Demirtaş evine düzenlenen baskını Türkiye saati ile 1:30’da yayınladığı tweet ile paylaştı.

Selahattin Demirtaş on Twitter

Diyarbakırda evimde zorla gözaltına alınma kararı ile emniyet yetkilileri kapımdalar

Gözaltına alınan HDP’li diğer milletvekillerinin isimleri şunlar:

Ankara milletvekili Sırrı Süreyya Önder,
Şırnak milletvekilleri Leyla Birlik ve Ferhat Encü,
Diyarbakır milletvekilleri Ziya Pir, Nursel Aydoğan ve İdris Baluken,
Mardin milletvekili Gülser Yıldırım,
Hakkari milletvekili Abdullah Zeydan ve Selma Irmak.

HDP GENEL MERKEZİ BASILDI

HDP’ye yönelik başlatılan gözaltı saldırılarından sonra HDP Genel Merkezi de polisler tarafından basıldı. Partililerin karşı koyması üzerine polis, partilileri, milletvekillerine saldırdı.

HDP MYK toplantısını basan polis, burada HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken’i darp ederek gözaltına aldı. Duruma tepki gösteren partililere saldırıda, HDP Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, Özgürlükçü Hukukçular Derneği Eş Başkanı Alişan Şahin ve çok sayıda kişi darp edildi.

Darp edilen ve durumu ağır olan Alişan Şahin için HDP Genel Merkezine ambulans çağrıldı. Ancak halen ambulansın gelmediği öğrenildi.

Bu arada parti binasını ablukaya alan polis, binaya giriş çıkışları engelledi. İçerideki partililerin dışarıya çıkmasına izin vermedi.

HDP’DEN İLK TEPKİ

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, eş genel başkan ve vekillerinin gözaltına alınmasına sert tepki gösterdi ve halka çağrıda bulundu.

ANF’ye açıklama yapan Bilgen, “15 Temmuz’un neden ‘Allah’ın lütfu’ olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Bir gecede yapılan operasyonu kimse ‘bağımsız yargı’ diye izah edemez. Bu, doğrudan doğruya darbenin bir siyasi operasyon olarak devamıdır” dedi.

Bilgen, halkı demokratik tepkisini göstermeye çağırarak, “Bunun karşısında gösterilecek demokratik tepki ve duyarlılık, sürecin bundan sonraki kısmını belirleyecektir” diye konuştu.

BULDAN: “HERKES DEMOKRATİK TEPKİSİNİ GÖSTERMELİDİR”

Baskınların ardından değerlendirmelerde bulunan HDP milletvekili ve TBMM Başkanvekili Pervin Buldan, operasyonların beklendiğini ifade ederek, milletvekillerinin gözaltına alınmasının kabul edilir olmadığını ifade etti. “Nasıl ki AKP’li milletvekilleri gözaltına alınıp, tutuklanmıyorsa, HDP’li milletvekilleri de gözaltına alınıp tutuklanamaz” diyen Buldan, yaşananların hukuktan, haktan öte her şeye benzediğini ifade etti.

Buldan, CHP, siyasi parti, sivil toplum örgütleri başta olmak üzere demokratik kamuoyuna çağrıda bulunarak, bu operasyonlara karşı çıkması çağrısında bulundu. Buldan, operasyonları “Türkiye’nin kara bir lekesi” olarak tanımladı. Kamuoyuna da çağrıda bulunan Buldan, “Tüm halkımız demokratik tepkisini ortaya koymalıdır” dedi.

DEMİRTAŞ’TAN GÖZALTINDA İLK MESAJ

Demirtaş gözaltına alınmasının ardından ilk mesajını verdi. Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi’nin haberine göre Demirtaş ile avukat Mehmet Emin Aktar görüştü. Aktar, Demirtaş’ın Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü TEM Şube’de tutulduğunu söyledi. Aktar, Demirtaş’ın ilk mesajını şu sözlerle aktardı: “Sağlım yerinde. Moralim yerinde. Halkımızı selamlıyorum.”

KÜRKÇÜ: “BU HDP MİLLETVEKİLLERİNİN KAÇIRILMASIDIR”

Gözaltılarla ilgili BBC’ye konuşan HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, “Bu gece olanların ceza hukukuyla hatta herhangi bir hukukla izah edilebilir tarafı yok. Bu HDP milletvekillerinin kaçırılmasıdır. Olanların açıklaması budur.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Türkiye’yi “Nazi tipi” bir diktatörlüğe götürdüğünü söyleyen Kürkçü, “Devlet, parlamenter demokrasinin uluslararası standartlarına bağlı kalacak mı kalmayacak mı? Temel soru bu.” açıklamasını yaptı.

Ertuğrul Kürkçü sözlerini şöyle sürdürdü:

“HDP yalnızca kağıt üzerinden bir parti değildir. Tabanı, yerel organizasyonlarıyla bir eylem partisidir. Bundan sonra da parti programı doğrultusunda anayasaya uygun bir şekilde demokrasi için mücadele etmeye devam edecektir. “

Öte yandan HDP, Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın evlerine düzenlenen baskının görüntülerini sosyal medyada paylaştı.

HDP on Twitter

Gece yarısı gelip #Yüksekdağ’ı zorla alanlar, genel merkezimizi basanlar, milletvekillerini alanlar, #Demirtaş’ı da evinden zorla aldılar. https://t.co/LpmtlpXfD0

BEŞTAŞ: BU BİR GECE YARISI DARBESİDİR

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, HDP’li milletvekillerine düzenlenen operasyonlara ilişkin açıklama yaptı.Beştaş, “Bir gece yarısı darbesiyle karşı karşıyayız. 4 Kasım darbesi. Birileri rövanş alıyor aralıksız operasyonlarla. Bu gece devam ettiriyorlar.” dedi.

Beştaş, “Bir gece yarısı darbesiyle karşı karşıyayız. 4 Kasım darbesi. Birileri rövanş alıyor aralıksız operasyonlarla. Bu gece devam ettiriyorlar. Bunun dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ve diğer süreçlerle bir ilgisi yok. Alınan arkadaşlarımızın zorla getirilme kararı ya da yakalama kararı söz konusu değil. Anayasa’ya göre de milletvekilleri gözaltına alınamaz. Mevcut dosyaların tümü de bilinen dosyalar. Şu an da tümüyle açıkça 15 Temmuz’dan sonra bir karşı darbeyle karşı karşıyayız. Henüz savcılık kararını göremedik. Sadece İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasını biliyoruz. 11 arkadaşımız gözaltında. 2 kişi hakkında henüz bir gelişme yok. Diğer iki arkadaşımız da yurt dışında diplomatik çalışmalarda” dedi.

Beştaş, yaşananların Türkiye’yi 20-30 yıl geriye götürdüğünü belirterek şöyle konuştu:

“Bu karar (gözaltı kararı) savcıların kendi başına aldığı bir karar değildir, olamaz da hukuki süreç açısından. Bu gelişmeler vahim ötesi. Adım adım içinde bulunduğumuz gemi batırılmaya çalışılıyor. Şu anda bir siyasi partiye, eş genel başkanlarına, milletvekillerine yönelik operasyonun halkın iradesine açık bir darbe olduğu konusunda hiç kimsenin kuşkusu olmamalı. Bu bir çılgınlık hali. Türkiye’nin en hafif deyimiyle bir 20-30 yıl geriye gitmesi demektir. Bu konuda herkes aklını başına almalı. Çok ciddi bir hukuksuzluk haliyle karşı karşıyayız”.

İçişleri Bakanlığı ve yandaş medyanın vekillerin ‘yakalandığına’ yönelik açıklamasına tepki gösteren Beştaş “Hepsi evinden, ikametinden alındı. Çalışmalar sırasında alındı. Şu ana kadar aldığımız bilgiye göre bütün arkadaşlar evlerinden alınmışlar. Bir ‘yakalanma’ hali yok. Eve zorla baskın yapma var. Kapıların kırılması e bir suçlu aranıyormuş gibi bir gözaltı söz konusu. Herhangi bir ‘kaçma’ işlemi yok”.

HDP Genel Merkezin’deki son durum ile ilgili sorunuzu da yanıtlayan Beştaş “Genel merkezimizin etrafı sarılmış durumda. Giriş çıkışa izin verilmiyor. Polis ablukası var ve arama devam ediyor” dedi.

Beştaş sözlerini şu çağrıyla sonlandırdı: “Bu demokrasiye yönelik bir saldırıdır. Demokrasiye savaş açma anlamındadır. Demokrasi demek halk iradesi, serbest özgür seçimler demektir. Ve bu seçimlerin sonucunun herkes tarafından kabul edilmesi demektir. Bu nedenle biz gerçekten Türkiye’nin demokrasiye sahip çıkmaya çağırıyoruz.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık