AktüelDünyaHDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu tahliye edildi

"Yargı süreçlerinin utanması lazım."
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 6, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Türkiye Anayasa Mahkemesi’nin HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında verdiği ‘hak ihlali’ kararı, Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Gergerlioğlu’nun avukatı Bişar Alınak, “Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi ek karar ile infaz durdurma kararı verdi” dedi. Gergerlioğlu, kararın ardından akşam saatlerinde tahliye edildi.

Anayasa Mahkemes’inin (AYM) milletvekilliği düşürülen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun bireysel başvurusunda verdiği hak ihlali kararının örneği, ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Gergerlioğlu, AYM kararının ardından akşam saatlerinde tutuklu bulunduğu Sincan Kapalı Cezaevi’nden tahliye edildi.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında, seçilmeden önce yaptığı sosyal medya paylaşımları nedeniyle verilen 2 yıl 6 ay hapis cezası kararı Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından onanmış ve dosya Meclise gönderilmişti.

Sosyal medya paylaşımları nedeniyle “PKK/KCK propagandası” suçlamasıyla yargılanan Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmüş ve Gergerlioğlu 1 yıl 10 ay hapis yatması için cezaevine gönderilmişti.

AYM, vekilliği düşürülen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun siyasi faaliyetle bulunma ve kişi hürriyeti haklarının ihlal edildiğine hükmetmişti.

CEZAEVİ ÖNÜNDE POLİS ABLUKASI

Öte yandan Ömer Faruk Gergerlioğlu’nu almak için Sincan Cezaevi önüne giden milletvekilleri polis tarafından ablukaya alındı.

HDP milletvekilleri, Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararının Kocaeli 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne tebliğ edilmesinin ardından tahliye edilmesi beklenen Ömer Faruk Gergerlioğlu’nu karşılamak üzere Sincan Kapalı Cezaevi önüne gitti.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre, milletvekilleriyle birlikte cezaevi önüne geçen Gergerlioğlu’nun ailesi dışında kimsenin cezaevi önünde beklemesine izin vermeyen polis, milletvekillerini ve Gergerlioğlu ailesini ablukaya aldı. Sık sık “dağılın” anonsu yapan polis gazetecilerin çekim yapmasına izin vermedi.

Resim

AKŞAM SAATLERİNDE TAHLİYE EDİLDİ

Gergerlioğlu, tahliye yazısının Sincan Kapalı Cezaevi’ne gönderilmesinin ardından akşam saatlerinde tahliye edildi. Gergerlioğlu’nun tahliyesini oğlu Salih Gergerlioğlu, sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğrafla duyurdu.

GERGERLİOĞLU: NEREDE KALMIŞTIK?

Gergerlioğlu, tahliyesi sonrası ilk mesajını sosyal medya hesabından verdi. Twitter hesabından bir paylaşımda bulunan Gergerlioğlu, ”Nerede kalmıştık? :)” ifadelerini kullandı.

Gergerlioğlu, bulunduğu Sincan Kapalı Cezaevinden çıktıktan sonra HDP Genel Merkez binasında vekiller ve parti üyeleri tarafından karşılandı. Gergerlioğlu açıklamalarda bulundu. Gergerlioğlu, şunları söyledi:

“Ben nerede kalmıştık diyorum. Kaldığımız yer burasıydı, Berxwedan jiyan e diyorduk. Bizim yaşamımız direniştir arkadaşlar. Yaşamak direnmektir bunu dedik. Yaşasın hakların kardeşliği dedik. Biji biratiya gelan dedik. Ben Meclis’ten böyle çıktım, böyle de gireceğim” diye konuştu.

Biz sonuçta haklıyız, güçlüyüz, kazanacağız dedik Meclis’ten çıkarken. Bizi o zaman çok zayıf görüyorlardı” diyen Gergerlioğlu, “Ezdik gitti, attık cezaevine, bitirdik işini gücünü diyorlardı. Ama ben iki şeye güveniyordum. Birincisi hukuken çok haklıydık. İkincisi kamuoyu vicdanı bizim yanımızdaydı. İstedikleri kadar zulmetsinler, istedikleri kadar güçleri olsun biz bundan dolayı çok güçlüydük. Ve direne direne kazandık arkadaşlar.

‘YARGI SÜREÇLERİNİN UTANMASI LAZIM’

Ben buradan Anayasa Mahkemesi’ne teşekkür ediyorum. Hızlı bir süreç işletti. Sonunda da 1 Temmuz’da karar verdi. Anayasa Mahkemesi’nin kararı çok net bir karardır. Oy birliği ile alınmıştır. Yargı süreçlerinin utanması lazım.”

kaynak: birgün

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık