PolitikaHDP’li Milletvekillerinin Tutuklanması İstanbul’da Protesto Edildi -Video-

Türkiye’de HDP İstanbul il ve ilçe örgütleri, eş genel başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile milletvekillerinin tutuklanmasını  Şişli Cami önünde protesto etti. YouTube No Description ANF’nin haberine göre kalabalık, “Faşizme karşı omuz omuza”, “HDP halktır halk burada” , “Katil, hırsız AKP” sloganları eşliğinde toplandı. Polis ablukası altında gerçekleşen protestoda, “Halkın iradesini teslim alınamaz”, “ Tüm darbelere karşı demokratik direniş”, “Eş Başkanlarıma dokunma” yazılı pankartlar ve “Hepimiz HDP’liyiz“, “Faşizme teslim olmayacağız” dövizleri taşındı. HDP İstanbul il...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 5, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Türkiye’de HDP İstanbul il ve ilçe örgütleri, eş genel başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile milletvekillerinin tutuklanmasını  Şişli Cami önünde protesto etti.

YouTube

No Description

ANF’nin haberine göre kalabalık, “Faşizme karşı omuz omuza”, “HDP halktır halk burada” , “Katil, hırsız AKP” sloganları eşliğinde toplandı. Polis ablukası altında gerçekleşen protestoda, “Halkın iradesini teslim alınamaz”, “ Tüm darbelere karşı demokratik direniş”, “Eş Başkanlarıma dokunma” yazılı pankartlar ve “Hepimiz HDP’liyiz“, “Faşizme teslim olmayacağız” dövizleri taşındı.

hdp_ist3

HDP İstanbul il eş başkanları Doğan Erbaş ve Aysel Güzel, eski HDP Milletvekili Sezai Temelli, DBP İstanbul Yöneticisi  Abdullah Birgül ve çok sayıda sosyalist örgüt katıldığı eylemde, polis sık sık anons ile müdahale edeceğine dönük tehditte bulundu. Kitle ise “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz”, “Bijî berxwedana HDP”, “Bê Serok jiyan nabe”, “Hırsız, katil AKP” sloganlarıyla karşılık verdi.

hdp_ist2

ERBAŞ: AKP FAŞİZMİNE KARŞI MÜCADELEYİ YÜKSELTELİM

Eylemde konuşan HDP İstanbul  İl Eş Başkanı Doğan Erbaş, “Türkiye’de bağımsız bir yargı yok, tarafsız bir mahkeme yok. Tabii ki her dönem yargı siyasi iktidarların emrindeydi ama, hiçbir dönem bu kadar bağımlı olmadı. Yargı adeta Saray’dan talimat ile hareket ediyor” dedi. HDP vekillerini ancak halkın yargılayabileceğini vurgulayan Erbaş, 2013 yılında yolsuzluğa dair her türlü delil ortadayken, AKP’li bakanlar için harekete geçmeyen  yargının, hiçbir suçu olmayan vekiller için jet hızıyla davrandığına dikkati çekti.  HDP vekillerinin tutuklanmasının demokrasiye, ortak yaşama, barışa vurulan ağır bir darbe olduğunun altını çizen Erbaş,  İstanbul İl Örgütü olarak bu haksız ve hukuksuz tutuklamalara karşı sessiz kalmayacaklarını kaydetti. Erbaş, “Bize  alışın diyenlere alanlarda demokratik tepkimizi göstermeye devam edeceğiz. Gün direniş günüdür, gün AKP faşizmine karşı mücadeleyi yükseltme günüdür” dedi.

hdp_ist1

TEMELLİ: YENİ YAŞAMIN SESİ OLACAĞIZ

HDP eski Milletvekili Sezai Temeli ise “Edirne, Kandıra F Tipi cezaevlerinden selam ve direniş getirdim” diyerek sözlerine başladı. 12 Eylül darbe anayasasının dahi ihlal edildiği bir dönemden  geçildiğine işaret eden Temelli, bu faşizme karşı dimdik ayakta duracaklarını söyledi. HDP vekillerinin, “Bizi tutuklasalar da barış mücadelemiz içeride ve dışarıda sürecek” sözünü hatırlatan Temelli,  ‘yeni yaşam’ şiarıyla siyasete atılan HDP’nin, barışın, özgürlüğün, demokrasinin sesi olmaya devam edeceğini vurguladı.

Konuşmaların ardından HDP adına açıklamayı Özge Akman okudu. Tutuklamaların sadece HDP’ye dönük değil, Türkiye’deki bütün demokrasi ve özgürlük güçlerine yönetilmiş bir saldırı niteliği taşıdığını kaydeden , “Hiçbir tutuklama, demokrasi ve özgürlük yürüyüşümüzü engellemeyecektir” diye vurguladı.

hdp_ist4

POLİS SALDIRISI ÜZERİNE DİRENİŞE GEÇİLDİ

Protestonun ardından nöbetin sürdüğü Cumhuriyet gazetesine doğru yürüyüşe geçen kalabalığa polis saldırdı.

hdp_ist6

“Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarını atan kitleye tazyikli su, gaz bombası ve plastik mermiyle saldıran polis, çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına aldı. Polisin saldırısına taşlarla karşılık veren kitle, çöp konteynrlarıyla barikat kurdu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık