AktüelDünyaHDP kapatma iddianamesinde 687 kişi için siyasi yasak talep edildi

Siyasi yasak istenen kişiler arasında, Selahattin Demirtaş, Pervin Buldan, Mithat Sancar, Sezai Temelli, Sırrı Süreyya Önder de bulunuyor
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 18, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in Halkların Demokratik Partisi‘nin (HDP) kapatılması istemiyle hazırladığı iddianamenin detayları belli oldu. 

Yüksek mahkemeye gönderilen iddianamede, “Türkiye’nin bölünmez bütünlüğü, toplumun huzur ve güveni için HDP’nin temelli kapatılmasının hukuksal zorunluluk olduğu” kaydedildi.

“Davalı parti hiçbir milli meselede Türkiye’nin yanında yer almamış, karşısında kim varsa onların safında yer almayı tercih etmiştir” denilen iddianamede, “PKK/KCK silahlı terör örgütüne eleman temin etmekte HDP’nin aktif rol oynadığı” savunuldu. 

İddianamede, HDP’nin ödenecek hazine yardımlarından tamamen yoksun bırakılması istendi.

687 kişiye beş yıl siyaset yasağı 

İddianamedi, eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Grup Başkanvekilleri Saruhan Oluç ve Meral Danış Beştaş, eski milletvekili Sırrı Süreyya Önder, milletvekili Sezai Temelli, eski Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen ve Ahmet Türk’ün de arasında olduğu 687 kişi için 5 yıl süreyle siyaset yasağı talep edildi.

“HDP kongreleri örgütün propagandasının yapıldığı, teröristlere saygı duruşunda bulunulduğu ‘PKK kongreleri’ şeklinde cereyan etmiştir” denilen iddianamede, “HDP, terör örgütü PKK/KCK’yı açıkça desteklemekten öteye geçerek onun bir organı gibi faaliyette bulunmuştur” ifadesi kullanıldı. 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık