AktüelEkolojiYaşamHayvanların korunmaya değil, rahat bırakılmaya ihtiyaci var – Sıla Kemalettin

İlla koruyacaksak buna önce kendimizden başlayalım; onları midemizden yani DAMAK ZEVKİMİZDEN koruyalım. Giysilerimizden, ayakkabılarımızdan, çantalarımızdan koruyalım. Kullandığımız kozmetik malzemelerinden, aldığımız türlü çeşit temizlik, hijyen malzemelerinden koruyalım. Çünkü bunlar tamamen bizi ilgilendiren konular. Hiçbiri için bir hayvanı öldürmeye, kullanmaya ne ihtiyacımız ne de hakkımız var. Önce onları KENDİ algılarımızdan koruyalım. Hayvanları kendi aralarında ayırıp yaptığımız türcülükten koruyalım. İneği onu kediden daha değerli görme düşüncemizden koruyalım. Çünkü bu düşünce yüzünden her gün binlerce inek mezbahalarda can veriyor....
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 4, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

İlla koruyacaksak buna önce kendimizden başlayalım; onları midemizden yani DAMAK ZEVKİMİZDEN koruyalım. Giysilerimizden, ayakkabılarımızdan, çantalarımızdan koruyalım. Kullandığımız kozmetik malzemelerinden, aldığımız türlü çeşit temizlik, hijyen malzemelerinden koruyalım. Çünkü bunlar tamamen bizi ilgilendiren konular. Hiçbiri için bir hayvanı öldürmeye, kullanmaya ne ihtiyacımız ne de hakkımız var. Önce onları KENDİ algılarımızdan koruyalım. Hayvanları kendi aralarında ayırıp yaptığımız türcülükten koruyalım. İneği onu kediden daha değerli görme düşüncemizden koruyalım. Çünkü bu düşünce yüzünden her gün binlerce inek mezbahalarda can veriyor. Onu kesimden, sağımdan koruyalım, kendimizi azmettiricisi olmaktan koruyalım. Tavukları, balıkları, koyunları, kuzuları… köpeklerden daha az hakları olduğu yanılgımızdan koruyalım. Adaleti, etiği, hayvan haklarını hiçe sayan ve hayvan köleliğini devam ettiren “Onlar bizim için varlar”, “Yenmek için varlar”, “Bugüne kadar hep böyleydi” düşüncelerimizden koruyalım.

4 Ekim Hayvanları Koruma günü, birçok hayvan temalı eylemler gibi çoğunluk tarafından hayvanların kedi ve köpekten ibaret sayıldığı bir gün. Kedi ve köpek hayvandır. Tıpkı insanlar gibi hakları vardır ve bizim onlara kesinlikle saygı duymamız gerekir. Hatırlatmak isteriz ki; inek, koyun, keçi, tavuk, balık da hayvandır. Bize yiyecek, giyecek, malzeme olarak sunulan, tabağımızda, kıyafet dolabımızda, makyaj malzemelerinde haklarını gasp ettiklerimiz de hayvandır. Hayvanlar yiyecek, giyecek, eğlence ya da deney olarak kullanabilecek mal ve kaynak değillerdir. HİÇBİRİ değildir. Bir köpeği öldürmek ne kadar yanlışsa, ineği öldürmek de o kadar yanlıştır. Bir bıçak kedinin canını ne kadar yakarsa koyunun canını da o kadar yakar. Tüfekler, satırlar, sopalar bütün hayvanların canını yakar, hepsini öldürür. Hayvanlar bireydir ve hepsinin eşit derecede yaşama ve saygı görme hakkı vardır. Her ne sebeple olursa olsun insanlar tarafından kullanılmama hakkı vardır. Gelin bugün hayatınızdaki hayvan kullanımına son vererek önce onları kendinizden koruyun.

Hayatınızdaki hayvan kullanımına son vermek için;
Nasıl Vegan olurum?

Nasıl Vegan Olurum?

Karar verdiğiniz andan itibaren vegan olabilirsiniz. Eğer hayvan kullanımını hayatınızdan çıkarmaya karar verdiyseniz, hayvanları kullanmaya devam etmeniz için herhangi bir sebep yok. Vegan olmak pek çok kişinin iddia ettiğinden ve sandığından çok daha kolay. www.VeganOluyorum.com adresinde size bu konuda yardımcı olacak çok iyi bir rehber bulunuyor.

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık